» 
»
 

Kış ayı kalp hastalarını olumsuz etkiliyor!

Kış mevsiminin gelmesi etkisini yoğun olarak gösteren soğuk havalar vücudun bağışıklık sistemini zayıflatmasının yanı sıra en çok kronik hastalığı olan kişileri etkiliyor.

Kalp hastaları kişiler için pek çok risk bulunduğunu ifade eden Dr. Utku Şenol, bil hassa kış aylarında soğuk havalar nedeni ile kalp damarlarının büzüştüğünü, bu durumun da kalp krizi riskini önemli ölçüde arttırdığını ifade etti. Kış aylarında soğuk havaların yanı sıra kalp hastalarını sağlığını tehdit eden 3 önemli faktöre de değindi.

Şenol, kış aylarında vücut direncinin düşmesinin gribal hastalıkları da beraberinde getirdiğini belirterek bunlardan biri olan grip virüsünün, kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet v.s. gibi kronik rahatsızlığı yaşayan kişilerde solunum yolu enfeksiyonunun zatürreye dönüşebildiğini ifade etti.

Hareket kapasitesinin kısıtlanması, aktivitelerin azalmasının yanı sıra dengesiz beslenmenin de etkisi ile özellikte kalp hastası olan kişiler aldıkları fazla nedeniyle kalbin iş yükünü artırdığına dikkat çeken Şenol, fazla kalorili ve ağır yemeklerin kalbin baş düşmanı olduğunu kaydetti.

Soğuk nedeni ile kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilmek zorunda kalındığının altını çizen Şenol, bunun spor yapmak adına bir bahane olmaması gerektiğini spor aktivitesinin bulunulan mekanın koridorları kullanılarak yapılabileceğini ifade etti. Soğuk havalarda yoğun egzersizlerden de kaçınılması gerektiğini ifade eden Şenol, kalp hastalarının yapabilecekleri aktiviteler için bir uzmandan destek almalarının daha doğru olacağını kaydetti.


HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *