» 
»
 

Kış aylarında balık tüketmek için gerekli sebepler

Deniz ürünleri insan sağlığı açısından son derece önemli ve faydalıdır. Balık eti, özellikle kış aylarının vazgeçilmezidir. Peki, balık yemenin faydaları nelerdir? Detaylar haberde...

Faydaları saymakla bitmeyen deniz ürünleri, vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tam bir sağlık deposu olan deniz ürünlerinde aşta fosfot olmak üzere, demir, kalsiyum, iyot ve madensel tuzlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle içerisinde A, B, D, B12 vitaminlerini bulundurmaktadır. Kış aylarında vücut bazı vitaminlere daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bazı vitaminler balık tüketimi ile sağlanabilmektedir. a, b1, b2 ve d vitaminleri balık tüketimi ile karşılanmaktadır. Balık haftada iki kez ızgara olarak mutlaka tüketilmelidir. Balık tansiyonu düşürür. Kalp krizi riskini en aza indirger ve felç riskini de azaltır. Balık, kırmızı ete göre daha az yağlıdır. İçerisinde bazı özel yağ asitlerini içeriri. Dha ve epa denilen özel asitler, diğer besin kaynaklarında yoktur. Bu yağ asitleri kan pıhtılaşmasını ve atardamarın tıkanmasını engeller.

Balığın kılçığında da yüksek miktarda fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır. İnsan vücudundaki kemik sağlığı ve kuvvetliliği için oldukça önemlidir. Belirli bir yaştan sonra kemik erimesinin daha sık görüldüğü kadınların, sık sık balık tüketmesinde fayda vardır. Çocuk çağındaki çocukların da zihin ve beden gelişimi için balık tüketmeleri gerekmektedir.

Enerji veren, gözleri kuvvetlendiren ve içerisindeki A vitaminden dolayı kan yapıcı görevleri üstlenen balık, sülfür, vanadyum ve fosfordan dolayı hem büyümeyi hem de dokuların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Saçları dayanıklı kılar ve cilt rengini de güzelleştirir. Bu nedenle uzmanlar, haftada iki kez mutlaka balık tüketilmesi gerektiği tavsiye ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *