» 
»
 

Kış aylarında beslenmeye dikkat etmek gerekiyor

Kış aylarında sağlıklı beslenmek giderek daha fazla önem kazanıyor. Sıvı tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğini bildiren uzmanlar, kışın beslenme önerileri hakkında açıklamalarda bulunuyor. İşte detaylar...

Tatil dönüşünde kilo alanlar, kilo vermek için ya öğün atlıyorlar ya da aç kalarak zayıflamaya çalışıyorlar. Bu gibi yanlışları düzeltmek için ise kilolardan kurtulmak için dengeli ve düzenli beslenmek gerekiyor. Yaz aylarında terlemenin sık yaşanmasından dolayı su gereksinimi de kış aylarına göre daha fazla hissediliyor. Ancak terleme azaldığı için vücutta sıvı elektrolit dengesizliği meydana geliyor. Kışın su tüketiminin azalmaması ve günde en az 2 litre su tüketmek gerekiyor.

Kış aylarında evlerine kapanan insanlar daha hızlı kilo alıyor. Çünkü kapalı alanlarda evde sürekli hareketsiz kalındığı için enerji harcaması da düşüyor. Kişilerin havanın soğuk olmasından dolayı sıkı giyinerek açık havaya yürüyüşlere çıkması gerekiyor. Bu şekilde kısa veya uzun süreli yürüyüşlerde enerji harcamaları artmış ve metabolizma da hızlandırılmış olacak. Ayrıca bitiklet sürmek ve kapalı havuzda yüzmek de kış aylarında metabolizmayı hızlandıracak aktiviteler arasında yer alıyor. Kış dönemlerinde sebze ve meyve tüketimi de çok önemlidir. Çünkü kışın soğuk havalara karşı vücudun direnç kazanması gerekiyor.

C vitaminli meyveler, portakal, mandalina, limon, ıspanak, broloki, semizotu, pırasa gibi kış ayının nimetleri sebzeler ile vitamin depolarının doldurulması gerekiyor. Bu nedenle kışın su, sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmeli, olumsuz hava şartlarına karşı sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir. Bu şekilde beslenme vücutta hastalıklara karşı kalkan görevini üstlenecek ve bağışıklık sistemini de güçlendirecektir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *