» 
»
 

Kış aylarında pırasa tüketin! İşte bilinmeyen faydaları

Lif bakımından oldukça zengin olan pırasa aynı zamanda hem sindirim sistemini düzenliyor hem de A, C, K ve B6 vitaminleri için oldukça iyi bir kaynaktır. Uzmanlar faydaları saymakla bitmeyen pırasanın özellikle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Soğan ve sarımsakla yakından akraba olan pırasa allium ailesindendir. Pek çok kişinin sevmediği ya da olmasa aramadığı pırasa, diyet menülerinin de olmazsa olmazı oluyor. İster kahvaltıda ister öğle ya da akşam yemeğinde tercih edilebilecek olan pırasanın, faydaları saymakla bitmiyor. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, pırasa tüketmenin oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.

İçerisindeki kaempferol olarak adlandırılan flavonid pırasada bol miktarda bulunuyor. Bu bileşen ise damarlarda meydana gelebilecek tahribata karşı kalkan görevi üstleniyor. Öte yandan hem damarları rahatlatıyor hem de yüksek tansiyonu düşürüyor. Gebelikte de mutlaka tüketilmesi gereken pırasanın içerisindeki folat, kalp ve damar hastalıklarına neden olan homosistein adlı amino asidin seviyesinin düşmesine katkıda bulunuyor.

Güçlü bir antioksidan olan pırasada polifenol bulunuyor. Çeşitli kronik hastalıklara karşı polifenol güçlü bir koruma sağlıyor. İçerisinde A, C, K ve B6 vitamini bulunduran pırasa da aynı zamanda demir mineralleri ile manganez de bulunuyor. Pırasa, doku ve kemik gelişimine de katlı sağlıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *