» 
»
 

Kış çayı için uzmanından bilimsel tarif ve çok ciddi uyarı

Bilimsel kış çayı tarifi nasıl olur demeyin! Bilinçsizce hazırlanan kış çayı hormonal dengesizlik gibi istenmeyen sorunlara yol açabiliyor.

Adaçayı, ıhlamur, kuşburnu gibi bitkilerden hazırlanan kış çayları soğuk havaların vazgeçilmezi ancak Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tuğçe Fafal, bu tür bitkilerin kaynatılması suretiyle hazırlanan bitki çaylarının etkili olan bileşiklerini kaybettiklerini, olumlu etkilerinin yanında olumsuz sonuçları da olabileceğini kaydetti.

Kış çayı hazırlarken bitkileri saatlarce kaynatmak yerine "infüzyon" adı verilen demleme usulünün kullanılması gerektiğini belirten Fafal, bunun için de bitkileri 5 dakika boyunca kaynar su içinde ağzı kapalı şekilde bekletilmesi ve sonra tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Bu yöntemle hazırlanmadığı sürece etkisinin azalabileceğini kaydeden Fafal, bitkilerin tamamen zararsız olmadığını, 3 aydan fazla kullanımında ise yan etkiler gözlenebileceğini belirtti.

DOĞRU BİTKİ TÜKETİMİ

Doç. Dr. Fafal, özellikle papatya çayı olarak satılan seneico artemis bitkisinin aktarlarda satıldığını ve bu bitkideki toksik bileşenlerin istenmeyen etkiler ortaya çıkarabildiğini kaydetti. Bu gibi bazı bitkilerin yanlış kullanımı sonucu böbrek ve karaciğerde harabiyet oluşabileceğine dikkat çeken Fafal, ölüme kadar gidebilecek sonuçları göz önünde buludurarak vatandaşların bitki eğitimi almış eczacılara başvurması gerektiğini, aksi halde 3-5 sene sonrasında böbrek kanseri olabileceğini ve bunun nedenini bile bilemeyebileceğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *