» 
»
 

Kış depresyonu belirtileri neler? Bu kişilere nasıl yaklaşılmalı?

Mevsim geçişlerinde bedenimiz kadar ruhumuz da etkileniyor ve kış depresyonu da bunlardan biri. Eğer sizde de sinirlilik, alınganlık, yorgunluk, uykuya meyil ya da uykuda azalma gibi belirtiler varsa kış depresyonu denilen duygu durum bozukluğuna yakalanmış olabilirsiniz. Peki kış depresyonu belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Medical Park Silivri Hastanesi Ptikoloğu Dr. Fehime Hamaloğlu, kış depresyonu belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Özellikle güneşin daha az göründüğü sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan kış depresyonu, daha az seratonin yani mutluluk hormonu salgınlanması nedeniyle ortaya çıkıyor ve bu durum tüm canlılar üzerinde etkili.

Mevsimlerin insanlar üzerinde etkileri somut bir şekilde doğum, ölüm oranları, büyüme hızı, depresyon ve intihar sıklığı gibi verilerden gözlemlenebiliyor. Yılın belli dönemlerinde duygu durum değişiklikleri ortaya çıkabiliyor ve bu mevsimsel durum yaşam boyu yüzde 17.1 sıklığında görülebiliyor.

KIŞ DEPRESYONU BELİRTİLERİ NELER?

Depresif ruh hali en belirgin özellik olarak dikkat çekerken, çocuklarda ve gençlerde sinirlilik durumu, pek çok şeye karşı ilgisizlik ve memnun olmama, günlük aktivitelerde azalma gibi belirtilerin yanında daha önceden keyifle yapılan şeylerden artık keyif alamama gibi durumlar da gözlemlenebiliyor. Eğer iştahınızda artma ya da azalma varsa, aşırı derecede kilo almaya başladıysanız, kendinizi amaçsız hissediyorsanız kış depresyonundan şüphelenebilirsiniz. Bunun yanı sıra yorgunluk ve enerji kaybı hissetme, değersizlik duygusu, alınganlık, yersiz ya da abartılı suçluluk duygusu da kış depresyonu belirtileri arasında. Eğer herhangi bir şeye konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız, uykularınızda artma ya da azalma varsa, ölümü düşünmeye başladıysanız mutlaka en kısa zamanda bir uzmandan yardım istemeniz gerekiyor.

GÜNEŞ IŞIĞI FAKTÖRÜ

Bu durumun güneş ışığı ile bağlantısı olduğu kabul edilirken, uykuya geçişimizi sağlayan melatonin adlı hormonun ışık etkisiyle baskılandığı ortaya koyulmuş. Kış aylarında beyinde bazı merkezler güneş ışığından daha az faydalanmamız nedeniyle daha az uyarılıyor ve mutluluk hormonu yani serotonin yapımı azalıyor. Bunun sonucunda da melatonin artmasına bağlı olarak depresyon ortaya çıkıyor. İnsanlar kış aylarında ışığın azalması ile birlikte uykuya daha çok ihtiyaç duyuyor çünkü serotonin azalıyor, melatonin artıyor. Melatonin olarak adlandırılan bu hormon ise insanların iştahını açarak uykularını arttırıyor.

KIŞ DEPRESYONUNDAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak bilinen bu durumun tedavisi, antidepresanlar, uyku yoksunluk terapileri ve fototerapi ile yapılmakta. Işık tedavisi (foto terapi) melatonin salınımını azalttığı için süreci tersine çeviriyor. Tek başına antidepresan kullanımı ise duygu durum bozukluğu tedavisinde etkili olamıyor. Bunun için ilaç ve ptikoterapi birlikte uygulanması gerekiyor.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde doğaya çıkarak düzenli nefes egzersizleri yapmak ve olabildiğince gözlerin ışık almasını sağlamak oldukça faydalı. Kış depresyonu olan kişilerde fiziksel aktivite ektikliğine bağlı olarak halsizlik baş gösterir ve isteksizlik nedeniyle bu bir kısır döngüye dönüşür. Bu durumu kırmak için fiziksel aktiviteye yönelmek gerekiyor. Günlük hayatta büyük değişiklikler yapmaktan kaçınarak durumun hormonlardan kaynaklandığını kabullenmek ve pes etmemek gerekiyor.

DUYGU DURUM BOZUKLUĞU YAŞAYAN KİŞİLERE YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

Bu duruma yakalanan kişilere koşulsuz kabulle yaklaşmak önemlidir. Depresyondaki bir kişinin isteksizliği ve halsizliği, yakınındakileri de depresiz bir hale sürükleyebilir ve ona tahammül etmekte zorlanabilirler. Böyle durumlarda bunu geçici olduğu düşünülmeli, yakınlarına ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Depresyondaki kişilere karşı anlayışlı davranmak, özel alanlarına saygı duymak önemlidir çünkü bu tür kişilerde intihar olasılığı 100 kat daha fazladır. Depresyonda olan kişiler bu nedenle sürekli uzaktan denetim altında tutulmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *