» 
»
 

Kış içecekleri ve faydaları hakkında uzmanından tavsiyeler

Yaşamın vazgeçilmezi olan su tabi ki yaz kış en özel içecek olarak birinci sıradaki yerini koruyor. Ancak kışa özel içecekler neler, bunlar nelere iyi geliyor ve nasıl hazırlanıyor işte detaylar.

Diyetisyen Elif Yıldız, kışa özel içecekler nelere iyi gelir ve nasıl hazırlanır sizler için anlattı. Özellikle yaşam için vazgeçilmez olan suyun vücut için önemine değinen Yıldız, suyun vücut ısısını dengede tuttuğunu, besinlerin sindirilmesine yardımcı olduğunu, vücuttaki bazı reaksiyonlar sonucu meydana gelen atıkların boşaltım organlarına taşınmasından ve kan hacmini dengelemeye kadar pek çok görevi olduğunu dile getirdi. Bu nedenle günde 2-2,5 litre suyun mutlaka içilmesi gerektiğini belirten Yıldız, yüzde 1 sıvı kaybının ısı dengesinin bozulmasına ve performans azalmasına, yüzde 10’luk sıvı kaybının bilinç kaybına, yüzde 15-20 kaybın ise ölüme bile sebep olabileceğini dile getirdi.,

IHLAMUR FAYDALARI

Pek çok bakteriyel ve viral boğaz enfeksiyonlarından öksürmeye kadar pek çok konuda iyi gelen ıhlamur aynı zamanda hiçbir yan etkisi olmaması nedeniyle kış aylarında en çok tercih edilen bitki. Özellikle balgam söktürme, ağrı giderici gibi soğuk algınlığı semptomlarına iyi gelen ıhlamur, en güzel kış içeceği olarak biliniyor. Ihlamur nasıl yapılır merak edenler için Yıldız, bir tutam kurutulmuş ıhlamur çiçeğinin üzerine kaynamış suyun dökülmesini ve 5 dakika ağzı kapalı demlenmesini öneriyor. Bu şekilde ıhlamur günde birkaç kez içilebilir.

TAZE SIKILMIŞ MEYVE SULARI ÖNEMLİ

Kış aylarında vücut direncinin düşmesi nedeniyle salgıların arttığını dile getiren Yıldız, kendimizi koruyabilmek adına bağışıklığın güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ve bunun için de taze sıkılmış meyve suyu öneriyor. Tüketim miktarına dikkat etmek şartıyla taze sıkılmış meyve suları bağışıklık için faydalı. Peki hangi meyve sularını ne zaman tüketmeliyiz? Sabah saatlerinde nar, portakal ve havuç suyu karışımı içilebilirken kahvaltının yanında süper bir vitamin takviyesi olacaktır. Tansiyon, diyabet gibi hastalıkları olanların ise mutlaka doktorlarına danışmalarında fayda var.

ÇAYA BAL VE LİMON

Siyah çay-bal-limon üçlüsünü sevmeyen yoktur. Günde içtiğiniz çayın içine birkaç damla limon ile 1 tatlı kaşığı hakiki bal karıştırmak vücut direncinizi arttıracaktır. Ancak diyabet hastaları bu konuda doktorlarına danışmalıdır.

SALEP NELERE İYİ GELİR?

Kış ayları ile özdeşleşmiş bir diğer içecek olan salep, orkide çiçeğinin su ve sütle karıştırılarak toz haline getirilmesi ile elde edilen bir içecektir ve adını ana maddesi sahlep bitkisinden almaktadır. Soğuk havalarda boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmektedir. Yapım aşamasında içine şeker katıldığı için tüketirken dikkatli olunmalıdır. Aynı zamanda üzerine tarçın döküldüğünde kan şekerini dengeler ve oldukça lezzetlidir.

BOZA NEDİR?

Darı, mısır ve pirinçten yapılan boza, mayalandırma işleminden sonra şeker eklenerek sunulur. Krem rengindeki bu tatlı-ekşi içecek, yapılış şekli itibari ile besin değeri açısından değişiklik gösterebilir ancak tahıl grubu besinlerden üretildiği için B grubu vitaminler bakımından zengindir. Barsak florasını düzenler, öksürüğe iyi gelir, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Ancak fazla tüketmek şişkinlik ve gaz problemi oluşturabileceği için günde 2 bardağı geçmemek gerekir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *