» 
»
 

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık-1 Nisan arası zorunlu oluyor

Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşıyan taşıtlar 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar belirlendiği tebliğ 1 Aralık 2017’de yürürlüğe girecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Resmi Gazete’de Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar hakkındaki tebliği yayımladı. Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımada kullanılan taşıtlarda kış lastiği uygulamasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında 4 ay süresince kış lastiği zorunlu hale geldi. Araçların Türkiye’de tescillenmiş olmaları ise gerekmiyor. Söz konusu uygulamada yabancı plakalı araçlar da dahil edildi.

Kış lastiği uygulaması araçta patinaj zinciri bulunması ya da kullanılması zorunluluğunu ortadan kaldırmazken, kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçlardaki tüm lastikler ile değiştirilmek zorunda kalınan lastikler dahil kış lastiği olmak zorunda. Buzlu zeminde kullanılan çivili lastikler de kış lastiği yerine geçecek.

Söz konusu araçlarda kış lastiği derinliği en az 4 mm olacak, minibüs, kamyonet ve otomobil türü araçlarda ise en az 1,6 mm derinlik olması gerekiyor. Diş derinliği ise lastik sırtından ortasına en yakın dişliden ölçülecek. Yapılan denetimlerde zorunlu olduğu halde kış lastiği kullanmayan işletenlere idari para cezası uygulanacak ve kış lastiği bulunmayan araçlar lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine görevlilerce izin verilecek.

1 Aralık 2017’de yürürlüğe girecek olan söz konusu tebliğ, bazı araçları kapsamıyor. Zorunlu kış lastiği uygulamasına girmeyen araçlar lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtları, römork ve yarı römorkları ve TSK’ya ait taşıtlar ve bunların römorkları ile yapılan taşımaları kapsamıyor.  Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı  ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelikte yer alan zorunlu kış lastiği düzenlemeleri ise yürürlükten kaldırıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *