» 
»
 

Kış saati uygulaması artık yürürlükten kaldırıldı

Yaz saati uygulamasının büyün bir sene boyunca her sene uygulanmasına ilişkin karar, kışın gün ışığından daha fazla yararlanmak amacı ile kaldırıldı. Bu karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gün ışığından daha fazla faydalanmak amacı ile 26 Mart 2016 tarihinden itibaren ülkede saatlerin bir saat ileri alınması ile başlayan yaz saati uygulamasının bütün sene boyunca sürdürülmesi kararı verildi. Uygulamanın her sene yıl boyunca sürdürebilmesi ile ilişkin karar ise Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6 Eylül 2016 tarihindeki 24005 sayılı yazı ile Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun'un ikinci maddesine ilişkin değişikliği barındırıyor. Bakanlar Kurulu'nun kararı ise, gün ışığından maksimum yararlanabilmek için 27 Mart 2016 Pazar Günü saat 03:00'ten itibaren yaz saati uygulaması 1 saat ileri alınmak sureti ile, her sene ve sene boyunca sürdürülmesi kararının alındığı belirtildi. Bu şekilde gün ışığından daha fazla yararlanmak amacı ile saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 14 Mart 2016 tarihli 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda bulunan 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00'dan itibaren bir saat geriye alınmasının yürürlükten kaldırıldığı bildirildi.

Belirlenen karara göre 27 Mart 2016 Pazar günü 03:00'dan itibaren bir saat ileriye alınmak üzere başlatılan yaz saati uygulaması her yıl, bütün bir sene boyunca sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyeceği ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *