Kısa sürede genetik analiz yapan yazılım geliştirildi

Ar-Ge alanında faaliyet gösteren bir firma kısa sürede kalıtsal hastalıkların kaynaklandığı geni tespit eden bir yazılım geliştirdi.

Hemosoft firması yöneticisi Mert Yegül’ün verdiği bilgilere göre, analizi zor olan genetik verilere ulaşabilme üzerine yaptıkları çalışmalar sonucunda geliştirdikleri yazılım sayesinde nadir hastalıkların kökeni daha kısa sürede araştırılabilecek. Hacettepe Teknokent’te bulunan firma, geliştirilen bu yazılımla; özellikle akraba evlilikleri nedeniyle sahip olunan önemli genetik veriler bulunan Türkiye’de, hastalıkların genetik kökenli olup olmadığı, genetik kökenli olan hastalıkların ise gende bulunan hangi değişiklikler nedeniyle meydana geldiği belirlenebilecek.

Bu alanda dünya çapında kullanılan yazılımları incelediklerini ve bu yazılımlardaki ektiklikleri gidererek yeni bir yazılım geliştirdiklerini anlatan Yegül, bunun hastalığın gendeki hangi değişiklik nedeniyle ortaya çıktığını tespit eden bir algoritma olduğunu ifade etti. Yegül açıklamasında, ondan fazla hastalığa neden olan genin lokalizasyonunu tespit edebilen yazılımın görsel renklendirme içerdiği bilgisini paylaştı. Bu geni bulmanın önemini de anlatan Yegül, eğer hastalık anne karnında tespit edilebilen bir tür ise numune almak yöntemiyle hastalığın tespit edilebildiğini, ilaca karşı oluşan dirençle ilgiliyse de tedavi öncesi yanlış ilaç yüklemesinin engellenmesi noktasında önemli olduğunu belirtti.

Hangi gende mutasyon olduğunun tespit edilebildiğini anlatan Yegül, bu sayede doktorların da işlerinin kolaylaştığını, aylarca uğraşılması gereken değerlendirmelerin kısa sürede yapılabildiğini ifade etti. Bir saat gibi bir sürede genetik testlerin sonucunda veri analizinin yapılabildiğine dikkat çeken Yegül, hastalığa neden olan geni tespit edebilen bu araç sayesinde önlemlerin alınıp doktorların tedaviyi ona göre planlayabildiklerini ve klinik aşamada verilecek kararlara etki edecek sonuçlara ulaşılabildiklerini belirtti.

Her türlü genetik hastalıkla ilgili analiz yapabilen bir yazılım olduğunu ifade eden Yegül, aynı zamanda tedavi sürecinde kullanılacak ilaçların seçilmesi hususunda da yazılımın öneminden bahsetti. Yegül, hastalık ve gen bilgilerinin ulusal bir veri tabanında tutulması için yapılan çalışmalardan da bahsederek bu sayede yurt dışındaki kurumlara bunun için ödenen ücretin azalacağını ve Türk insanının genetiğine uygun ve daha doğru sonuçlara ulaşılabileceğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *