» 
»
 

Kışın vazgeçilmez meyvesi mandalinanın bilinmeyen faydaları

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte, hastalıklara karşı kalkan görevi üstlenen, yoğun C ve E vitamini deposu olan mandalinanın faydaları saymakla bitmiyor. Hastalıklardan uzak bir kış geçirmek istiyorsanız bol bol mandalina meyvesi tüketmekte fayda var. Peki, mandalinanın bilinmeyen faydaları neler? İşte detaylar...

Karbonhidrat ve protein kaynağı, C ve E vitamini açısından çok zengin bir kış meyvesi olan mandalina, aynı zamanda piridoksin, tiamin, potasyumi sodyumi bakır ve kalsiyum gibi pek çok mineral ve bileşeni de içerisinde barındırıyor. Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalina, kanser riskine karşı da önemli bir rol oynuyor. Özellikle de kolon, meme ve yemek borusu kanserinin oluşumuna engel oluyor.

Vücut direncini artıran turunçgiller ailesinin üyesi mandalina yüksek miktarda antoksidan içeriyor. Girp ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına yakalananmamak için bol miktarda mandalina tüketmek gerekiyor. Kötü kolestrolün yükselmesine engel olan mandalina, aynı zamanda damar tıkanıklığına karşı koruyucu olarak kalp sağlığını da destekliyor.

Mandalina, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Cildi güneşten korumak için mandalina etkili bir meyvedir. Mandalina, saç dökülmesini engeller ve saç derisinin güçlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum ve fosfor deposu olan mandalina, kemik ve diş sağlığı için de önemli bir meyvedir. Kemik erimesini önemli derecede engeller. Kan basıncını dengeler ve şeker hastalığı riskini de azaltır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *