» 
»
 

Kısırlık nedenleri arasında obezite de yer alıyor

Hem kadınlar hem de erkekler için kısırlık nedenleri arasında yaygın sebepler arasında gösterilen obezite, doğal döllenmenin yanı sıra yapay döllenmede de başarıyı etkiliyor. Peki obezite cerrahisi ile çözüm mümkün mü?

Prof. Dr. Halil Coşkun, kısırlık ve obezite ilişkisi üzerine yaptığı açıklamada, kadınlar ve erkekler için aşırı kilonun çocuk hayaline nasıl engel olduğu konusunda bilgi verdi. 500’ün üzerinde obezite cerrahisi alanında başarılı ameliyat gerçekleştiren Coşkun, bilimsel çalışmaların, aşırı kilolu kadınların normal kilolu kadınlara göre daha zor halime kaldığını ortaya çıkardığını belirtti. Fazla kilonun kadın ve erkeklerdeki üreme sürecini etkileyecek düzeyde anormal hormon bozukluklarına yol açabildiğini belirten Coşkun, vücut kitle indeksinde aşırı artış olan erkeklerde kısırlık olasılığının normal kilolulara göre önemli ölçüde yüksek olduğuna dikkat çekti.

Normal döllenmede olduğu kadar yapay döllenmede de başarı oranını düşüren obezite, tüp bebek ile halime kalma olasılığına da ciddi oranda düşürüyor. 5800 yapay döllenme girişimi üzerine yapılan araştırmada, gebe kalma olasılığı normal kilolu kadınlarda yüzde 30 iken aşırı kilolularda yüzde 22’ye düşüyor. Yani ideal kiloya ulaşmak, anne baba olma hedeflerini destekliyor.

Aşırı kilolarından diyet, ilaç tedavisi ya da egzersiz programları vasıtasıyla kurtulamayanlar için ise obezite cerrahisi öneriliyor. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ya da 35-40 arasında olup da hipertansiyon, uyku apnesi gibi yan hastalıkları bulunanlara uygulanan Tüp Mide, Gastrik Bypass ve Mide Balonu operasyonlarının olumlu sonuçlar verdiğini belirten Coşkun, yaşanan kilo kaybı sayesinde Tip 2 Diyabet, Kolesterol, Karaciğer Yağlanması ve Hipertansiyon gibi sağlık sorunlarında da iyileşme sağlandığını kaydetti.

Obezite cerrahisi sonrasında kadınların hamile kalmak için 18 ay beklemelerinin tavsiye edildiğini belirten Coşkun, bu sürede vücudun dengeye kavuşacağını, ameliyat sonrası B12, demir, kalsiyum ve D vitamini gibi ektikliklerin tamamlanması gerektiğini belirtti. Hızlı kilo kaybı yaşandığı dönemde hamile kalmaktan kaçınmak gerektiğini belirten Coşkun, zamanı belirlemek için kadınların doktorlarına danışmaları gerektiğinin altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *