Kısırlık tedavisi için kanser ilacı umut oldu

Kısırlığın sonunu getirecek keşif Edinburg Üniversitesi'nden geldi. Kadınlarda yaşanan yumurta sıkıntısı kemoterapi ile aşılabilecek mi? İşte o şaşkınlık yaratan araştırmanın detayları...

Kadınlarda kısırlık tedavisinin önünü açacak yepyeni bir keşifle sonuçlanan araştırma Edinburg Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Kemoterapi gören kadınlar üzerinde yapılan araştırmada tedavi gören 14 kadın ile sağlıklı 12 kadının yumurtalık dokusu incelendi ve sonuç oldukça şaşırtıcı oldu. Kanser hastalarından ABDV ile tedavi olan 8'inde, farklı kemoterapi almış ya da sağlıklı kadınlara göre 10 kat fazla yumurta görüldü. Bu sonucu değerlendiren araştırmacılar, yaygın kullanılan kanser ilacının imkansız olarak görülen yeni yumurta gelişimini tetiklediğini ortaya çıkardı.

Normalde yaş alan kadınlarda kalitesi ve sayısı düşen ve hasar gören yumurtaların aksine biyolojik saatin tersine çevrilerek overlerin kandırılmasının ve yeni yumurta üretmenin mümkün olduğu kanıtlanmış oldu. Tedavi alan kadınlarda olgun kadınlarda bulunmayan salkım şeklinde yoğun yumurta kümeleri görüldü.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bilim dünyasının yüzyıllar boyunca kısırlığı tedavi etmek üzere çalışmalar yaptığını, ancak sınırlı sayıda yumurta ile doğan kadınlarda bunu değiştirmek için henüz bir çözüm olmadığını belirtti.  Üreme tedavisinde kadın yumurtalarının başarıda ana faktör olduğunu ifade eden Görgen, yaşı ilerleyen kadınlarda gebe kalmayı güçleştiren problemler ortaya çıkaran kromozom anormalliklerinde artış olduğunu, kadınla birlikte yumurtaların da yaşlandığını dile getirdi. Görgen, yapılan bu son çalışma ile yeni yumurta oluşma mekanizmasının ortaya konmasının bile imkansızı değiştirebilecek bir durum olduğunu belirtti.

Her ne kadar küçük bir gruba özgü olsa da bu tedaviyi alan tüm kadınlarda izlenmesinin önemli olduğu belirten Op. Dr. Gürgen, sonuçları gelecek için umut verici olarak değerlendirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *