» 
»
 

Kişisel bakım yaparken bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Evde ortak kullanılan tırnak makası, cımbız, jilet gibi ürünlerin kan taşıma riski olmasından dolayı Hebatit B, C hastalıklarının rahatça bulaşmasına neden oluyor. Berber, kuaför, manikür, pedikür gibi kişisel bakım işlemlerinin yapıldığı yerlerde de virüsler kolaylıkla birinden diğerine geçebiliyor.

Kişisel bakım için sıklıkla gidilen kuaför, berber ve güzellik salonları tehlike saçıyor. Bunun yanı sıra evde ortak kullanılan kişisel bakım ürünleri de oldukça ciddi hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ceylan'ın açıklamaları ile kişisel bakım yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenelim... Ceylan, dişçi, kuaför, berber gibi kişisel bakımın yapıldığı yerlerde özellikle Hepatit B, Hepatit C ve AIDS hastalıklarının oluşumuna neden olan HIV virüsünün kolaylıkla bulabildiğini belirterek, kişisel bakım yapmak isterken sağlık problemleri sahibi olmamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor.

Pek çok insanın kan yolu ile bulaşan hastalıklardan dolayı sağlıklarını kaybettiklerini vurguluyor. Bulaşıcı hastalıkların en başında Hepatit B, C ve AIDS hastalıklarının olmasına neden olan HIV virüsünün tehlike saçtığını söylüyor. Bu enfeksiyonun tedavisinin ise oldukça meşakkatli olduğunu ve vücuda giren bu virüsün tamamen atılmasının mümkün olmadığının altını çiziyor. Evde kullanılan diş fırçası, tırnak makası, cımbız ve jilet gibi ürünlerin kan taşıma riskinin olmasından dolayı hastalıkların bir kişiden öbürüne geçmesini sağlıyor. Hepatit virüsü taşıyan bir kişinin kişisel eşyalarına temas edilmemesi gerekiyor. Bu nedenle kişisel eşyaların özel bir koruması olması gerekiyor. Öte yandan berberlerde tıraş yaptırmanın da sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Tıraş gibi işlemlerin de evde kişinin kendisinin yapması öneriliyor.

Manikür, pedikür yapılan güzellik salonları veya kuaförlerde kullanılan meteryallerin özenle dezenfekte edilmesi gerekiyor. Aletleri kullanan kişilerin ayaklarındaki veya ellerindeki hastalıkların, kullanan diğer bir kişiye geçme ihtimali oldukça yüksek. Kullanılan saç boya fırçasının, havluların yada tarakların bir başkasının kullanması ile birçok hastalıklar bulaşabiliyor. Özellikle hijyen açısından güvenilir olmayan yerlere gidilmemesi gerekiyor. Kişisel bakım yaptırayım derken insanların sağlıklarından olmaması için gerekli tedbirleri almaları gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *