» 
 

Kız çocuklarına devletten çeyiz parası desteği geliyor

Vefat eden anne-babalarından ölüm aylığı alan kız çocuklarına artık devletten çeyiz desteği geliyor. Evlenene kadar maaş bağlanan ölen sigortalıların kızları artık evlenirken de devletin desteğini alacaklar. Ayrıca SGK'dan 2 yıl yararlanma hakkı var.

Evlendiklerinde vefat eden anne-babalarından aldıkları ölüm aylığı kesilen kız çocuklarına artık devletten çeyiz desteği geliyor. Evlenene kadar maaş bağlanan ölen sigortalıların kızları artık evlenirken de devletin desteğini alacaklar.

Sigortalı anne veya babasının ölümünün ardından yetim maaşı alan kız çocuklarının evlendiklerinde bu maaşları kesiliyor ancak şimdi yeni uygulama ile evlenecek kızlara 2 yıllık peşin maaş müjdesi geldi. 'Çeyiz parası' uygulamasıyla yuva kuracak genç kızlara 2 yıllık maaşlarını peşin ve toplu olarak alma imkanı tanıyan uygulamada en önemli nokta başvuru yapma zorunluluğu. Başvuru yapan yetim kız çocukları bir kereye mahsus olmak üzere çeyiz parası alabilecek. Ancak boşanıp yeniden evlenme söz konusu olursa çeyiz parası alma imkanı yok. Ayrıca diğer bir önemli husus çeyiz parası sadece kız çocuklarına verilecek.

Anne veya babasından yetim aylığı alan kız çocukları çeyiz parasının yanında ayrıca eğer evlendiği eşinden dolayı sağlık sigortasından faydalanamıyorsa 2 yıl boyunca hastanelerde SGK’lı olarak tedavilerini yaptırma hakkına da sahip oldu. Eşinin sağlık sigortasından faydalanamayan bu durumdaki kız çocukları, devlet tarafından 2 yıl SGK kapsamında tedavi edilecek. Sağlık sigortası hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta başvuru süresi çünkü eğer evlilikten sonraki beş yıl içinde başvuru yapılmazsa bu hakları da yanabiliyor. SGK’dan yararlanmak için bulunulan yerdeki SGK müdürlüklerine gidilmesi gerekiyor.

İsteyen herkesin yararlanabileceği diğer bir evlilik yardımı da banka hesabı açmak suretiyle gerçekleşecek. Yeni evlilik yardımı uygulaması devreye giriyor ve bu yardımdan isteyen herkes yararlanabilecek. Evlilik yardımı alabilmek için şartlar ise şöyle sıralanıyor. Bir bankada evlilik hesabı açmak (3 yıl sistemde kalacak), 27 yaşından önce evleniyor olmak. Bu şartları yerine getiren yeni evlenecek kişilere devlet de belli oranda katkı sağlayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *