» 
»
 

Kızarmış ekmek ve patatesteki büyük tehlike

Gıda Standartları Kurumu, gündeme bomba gibi düşecek bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre nişasta içeren yiyeceklerin yüksek sıcaklıkta pişirildiklerinde kanserojen bir madde üretiyorlar.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda yüzsek ısıda meydana çıkan Akrilamid maddesinin kansere yol açabileceği uyarısında bulundu. Nişasta içeren ekmek ve patatesi gibi besin maddeleri yüksek sıcaklıkta tehlike oluşturabilecek besin maddelerinin başında gelmekte.

Ayrıca FSA'ya göre, papates buzdolabında saklanarak içindeki şeker seviyesinin artmasının engellenmesi gerekmeli, bu sayede pişirme sırasında ortaya çıkan akrilamid miktarının yükselme olasılığının da önüne geçeceği düşünülüyor. Bu tarz gıdaları pişirirken dikkatli olmak gerektiğinin altını çizen uzmanlar, yiyeceklerin rengi koyulaşmayacak şekilde pişirilmesini tavsiye ediyor.

Kanserojen etki yarattığı uzmanlarca kanıtlanan Akrilamid maddesi bilhassa ekmek, bisküvi, kek ve kahve gibi 120 derecenin üzerinde pişirilen ve yüksek nişasta içeren gıdalarda bulunmakta. Aynı zamanda, evde de patates ve ekmek gibi gıdaların yüksek sıcaklıkta pişirilmesiyle de ortaya çıkıyor. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *