» 
»
 

Klima sağlığa zararlı mı? Kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Kavurucu sıcakların gelmesinin ardından evlerde, ofislerde en çok serinleme yöntemi olan klimalar aynı zamanda bir çok tehlike saçıyor. Peki klima sağlığa zararlı mıdır? Klima kullanırken nelere dikkat edilmeli? Uzmandan açıklamalar ile detaylar...

Afrika sıcaklarının Türkiye'nin dört bir yanını kasıp kavurduğu yaz günlerinde, sıcak havanın etkisi altında kalmak istemeyenler klimanın başında serinlemeye çalışmaktadırlar. Hemen hemen her şirkette, yazlık bölgelerde, evlerde bulunan klimaların kullanımı konusunda uzmanlar sürekli uyarılarda bulunuyor. Türkiye'nin en önde Baymak, sıcak hava dalgalarının etkisi altında kalıp klimayı tercih eden kullanıcılara uyarılarda bulundu. Baymak Yöneticisi Volkan Binzet, klimanın ekonomik kullanımından, klimanın sağlığa zararlı olup olmadığından klima tüketicileri ile bilgilerini paylaşıyor. Bizlerde aktarıyoruz.

Klima sağlığa zararlı mıdır? Sorusunun en güzel cevabı, kullanıcıların kullanımına bağlı olmasıdır. Klima kullananların gerekli klavuza ve talimatlara göre klimaların gerekli temizliğini ve kullanım talimatlarını okuyup anlamaları gerekmektedir. Klimanın soğuk havasına direk olarak maruz kalan kişilerde bir takım rahatsızlıklar çıkıyor. Bu tür aksiliklerin yaşanmaması için klimaya direk maruz kalmamak gerekiyor. Yakın mesafeden gelen klima havası rahatsız edicidir ve hastalıklara da davetiye çıkartır. Klimaların iç ünitesinde hava giriş çıkış yerlerinin kesinlikle herhangi bir şey ile kapatılmış olması gerekmektedir. Klimanın dış fanına özellikle dikkat edilmesi, hiçbir şekilde bir şey ile temas etmemesi gerekmektedir. Klimanın ekonomik kullanımında ise, klima çalışacak ortamın çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmaması lazımdır. Çok sıcak olan yerde klima ortamı soğutmak için daha fazla enerji harcayacaktır. Çok fazla sıcak olmayan ancak nemli günlerde, klimaların nem alma modunun çalıştırılması gerekmektedir.

Klimaları kullanırken dönem dönem gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak filtre temizliği klima kullananların sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Klimaya gelen havanın zararlı maddelerden arınabilmesi için klima filtrelerinin önerilen talimatlar doğrultusunda temizlenmesi gerekmektedir. Çok fazla toz olan ortamlarda klima filtrelerinin daha sık temizlenmesi gerekiyor. O nedenle klima alırken gerekli kullanım ve bakım şartlarına uymak zorunludur. Her markanın farkl klima modelleri vardır ve her farklı klimanında kendine özgü kuralları vardır. Bu sebepten dolayı yetkili bayilerin ve servislerin belirtmiş oldukları şekilde kullanım talimatlarındaki yazılara uyulması hem sağlık hem ekonomik açısından çok önemli bir rol oynar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *