» 
»
 

KOAH 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde görülüyor

Özellikle sigara içenlerde ileri yaşlarda artış gösteren KOAH hastalığı, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Peki KOAH belirtileri neler ve nasıl tedavi edilir. İşte detaylar...

Yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan KOAH toplumda 40 yaş üstü kişilerde her 5 kişiden birinde görülürken, gelişmiş ülkelerde hem erkek hem de bayanları eşit oranda etkiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Necla Songür, verdiği bilgilerde, KOAH teşhisi konulan hastaların büyük oranda sigara içen ya da uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişiler olduğunu belirtti. Ancak öksürük ve balgam çıkarma gibi şikayetleri sigara içenlerin önemsememesinden dolayı KOAH teşhisi konulduğunda bu kişilerin akciğer kapasitelerini önemli oranda kaybettiklerini kaydeden Songür, sigara içmenin tüm dünyada en çok karşılaşılan risk faktörü olduğunu dile getirdi.

Pasif içimin de solunum sorunlarına ve KOAH gelişimine katkıda bulunduğu, özellikle gebelikte annenin sigara içmesi durumunda bebeğin akciğer büyüme ve gelişmesinde etkili olduğu belirtiliyor. KOAH nedenleri arasında organik ve inorganik tozlar, kimyasal maddeler ve buharları içeren maddelere maruz kalmak, maden ve metal işçiliği, odun kağıt üretiminde çalışmak, çimento, tahıl ve tekstil işçiliği gibi meslekler nedeniyle toz ve zararlı gazlara maruz kalmak, açık ateşte ve iyi çalışmayan sobalarda odun, tezek, bitki kökleri ve kömür yakmak, biyomas yakıtların yol açtığı iç ortam ve hava kirliliği, dış ortamdaki hava kirliliği ve sosyo-ekonomik durum sayılabilir.

En önemli KOAH belirtileri öksürük, balgam ve nefes darlığı olarak sayılabilirken, öksürük ve balgamın önceleri sabah saatlerinde görülür ve az miktardadır. Hastalık ilerledikçe, öksürük şiddetlenir, balgam miktarı da artar. Erken dönemde sadece koşma, hızlı yürüme ve merdiven çıkmada yaşanan nefes darlığı, ileri seviyede dinlenirken bile meydana gelebilir. Bu belirtiler 50 yaşına doğru artış gösterir ve özellikle kış aylarında hava kirliliği dönemlerinde artar.

KOAH hastalığının kesin teşhisi için solunum testi yapılır ve 40 yaş üstü sigara içen herkesin yaptırması gerekir. KOAH tedavisi için ise kesinlikle sigara bırakılmalı, toz ve duman olan ortamlarda çalışılmamalı, düzenli ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

KOAH'ta, düzenli egzersizler ve yürüyüşler, sonbaharda yapılan grip aşısı, stressiz ortamlarda bulunmak, pulmoner rehabilitasyon programları, oksijen tedavisi, diyetisyenin önerdiği beslenme programı önerilir. Solunumda yaşanan güçlük nedeniyle dengesiz ve düzensiz beslenme durumlarında kilo kaybı yaşanabilir ve bu da kasların erimesine ve solunum kaslarının güçsüzleşmesine neden olur. Bu nedenle beslenme programına uyulması büyük önem teşkil eder.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *