» 
 

KOBİ'lere Kredi Garanti Fonu kefil oluyor

Esnaf, kredi çekmek için bankaya başvurduğunda en büyük problemi genellikle kefil derdi oluyor. Tanıdık birini kefil olarak bulmak hiçte kolay bir iş değil. Tam da bu noktada KOBİ'lere destek olarak Kredi Garanti Fonu (KGF) devreye girerek, esnafın imdadına yetişiyor. Kredi Garanti Fonu'na kimler başvurabilir? Kredi Garanti Fonu anlaşmalı bankalar hangileri? Detaylar haberde...

Bir iş kurmak için ya da hali hazırda olan bir işi büyütmek için gerekli finansmanınız yoksa yani toplu bir paranız yoksa soluğu mecburen bankalarda alıyorsunuz. Bu gibi durumlarda alternatif olarak bankalara kredi için başvuruda bulunuyorsunuz. Ancak tahmin ettiğiniz üzere bankalar her önüne gelene kredi vermiyor. redi için ise bir kefil talep ediliyor. İşte tam da bu durumda pekçok esnafın ve sanatkarın kefil problemine KGF çare oluyor. KGF yani Kredi Garanti Fonu sayesinde bir kefile ihtiyacınız kalmıyor. Çünkü Kredi Garanti Fonu sizin için kefil oluyor. Hem de esnaf için ucuz kredinin de yolunu açmış oluyor. Hazine destekli olan bu fon, kuvvetli bir teminat olarak görülüyor. KGD, kredinin tamamına teminat verdiği gibi, kredi çekenin riskide göre de teminatı düşük tutuyor. Ayrıca bu fonun kredi maliyeti düşük ve vadesi ise uzun oluyor.

Büyümeye, istihdama destek olan Kredi Garanti Fonu, hizmet karşılığında kefil olduğundan dolayı kredi için senelik yalnızca binde 5 ile yüzde 2 arası bir miktarda komisyon alıyor. Ayrıca başvuru için ise 100 lira ile 250 lira arasında bir başvuru ücreti alıyor. Çekilecek kredinin yüzde 85'ine kadar kefil olabiliyor. KGF, kefil olacağı kişinin risk taşıdığına kanaat getirir ise teminat talep edebiliyor. Bu teminatlar bankanın kabul etmediği, taşıt rehni, makine rehni, hisseli araziler, imarsız araziler, marka rehni, tarla vasıflı gayrimenkuller ve hayvan ehni gibi teminatlar olabiliyor.

Peki kimler Kredi Garanti Fonu'na başvuruda bulunabilir? İflas, iflas erteleme ve fesih sürecinde olmayanlar, vadesi geçmiş SGK ve vergi borcu bulunmayanlar, bankalarda yasal takibe düşmüş kredisi olmayanlar, girişimciler, sanatkarlar ve esnaflar, serbest meslek üyeleri, kefalet için KGF şubelerine ve fonun ortaklık yaptığı anlaşmalı bankalara başvuruda bulunabiliyor. KOSGEB, TESK, TOBB, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası ve Eximbank fonun ortakları arasında bulunuyor. Diğer ortaklar ise Albaraka, Akbank, Denizbank, Asya Katılım, Finansbank, Burgan Bank, ING Bank, HSBC, Garanti, TEB, İş Bankası, Yapı Kredi ve Türkiye Finans.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *