» 
»
 

Kök hücreden yumurta bebek sahibi olamayanlara umut olacak

Laboratuvar ortamında elde edilen suni yumurtalar sayesinde elde edilen yavru fareler hem yıllarca bebek sahibi olamayan hem de genetik hastalıkları olan kişilere umut olacak.

Japonya’nın Kyuşu Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları, tamamı laboratuvar ortamında suni yumurta üretmeyi başardı. Yetişkin bir farenin kuyruğundan aldıkları kök hücreleri dölleyerek dişi farelerin rahmine yerleştiren araştırmacılar bu sayede bebek fareler doğmasını sağladı. Elde edilen bebek farelerin ise oldukça sağlıklı oldukları ve üreyebildikleri tespit edildi.

Kyuşu Üniversitesi Gelişimsel Kök Hücre Biyolojisi Bölümünden Prof. Dr. Katsuhiko Hayashi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kök hücrelerden iki kez yumurta elde ettiklerini belirtti ve bundan sonraki aşamada bu yapay yumurtaların kalitesi üzerinde çalışacaklarını kaydetti. Bu kalite kontrolü sayesinde gelecek nesiller üzerinde böyle bir yöntem uygulanabileceği hususunda Hayashi’nin açıklamaları, yıllarca bebek sahibi olmaya çalıştığı halde bebeği olmayan çiftler ile genetik hastalığı bulunan insanların tedavisinde umut oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *