» 
»
 

Kol ağrılarının nedeni boyun fıtığı olabilir

Uzmanlar, kolağrılarının hafife alınmaması gerektiğinin altını çizerek, bu ağrıların nedeninin boyun fıtığı olabileceğine dikkat çekti.

Koldaki ağrıların nedeni boyun fıtığına bağlı olabilir. Boyunda bulunan 7 tane omur kemiği bulunmaktadır. Bunlardan birinci ile ikincisi arasında disk olmadığını belirten uzmanlar, diğerleri arasında bulunan disklerin ise omurgaya yüklenmeyi azaltarak aktaran yastıkçılar olarak adlandırıldığını belirtti. Yastıkçılar, ani ve sert boyun hareketleri, yaşlanma, baş öne eğik çalışma, boyun travması, tıpranmış ya da esnekliğini yitirmiş omurilik, spor yaralanmaları gibi durumlar fıtıklanmaya neden olabilir.

Boyun fıtığının en çok görülen belirtileri ise boyun ve kol ağrılarıdır. Bunun dışında kasspazmı, yumuşak doku zorlamaları, kireçleme, enfeksiyon hastalıkları, hormonal, kemik hastalıkarı, iç hastalıkları, romatizma gibi pek çok rahatsızlık görülebilir. Öte yandan boyunda, kollarda ağrı ve uyuşma, tutma yeteneğinde azalma, uyku bozukluğu, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçması, baş dönmesi, hatta ilerleyen durumlarda kas erimesi bile olabilir.

Boyun fıtıklarında şimdilerde en çok tercih edilen tedavi ameliyatsız manipülasyon tedavisidir. Ameliyat, sadece kollar ve ellerde görülen güç kaybı durumunda uygulanmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *