» 
»
 

Kolombiya'da 52 yıllık iç savaş son buldu

Kolombiya’da hükümet güçleri ve gerilla grupları arasında 52 yıldır süren iç savaş barış antlaşmasına karşılıklı atılan imzalarla sonlandırıldı.

52 yıldır süren esaretin bitmesi adına ilk olarak 24 Ağustos’ta hükümet ve başmüzakereciler arasında imzalan anlaşmanın ardından dün Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Timeleon Jimenez arasında imzalanan barış antlaşması ile savaş resmen bitirilmiş oldu.

Bir sonraki adım olan refrerandumda antlaşmanın onaylanması ile antlaşma yürürlüğe girmiş olacak. Birbirinden önemli detaylarla hazırlanan imza töreninde yaklaşık 2 bin 500 vatandaşın yanı sıra BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Latin Amerika ülkelerinin liderleri de davetliler arasındaki yerlerini aldı.

Katılımcıların barışı simgelemek adına beyaz giydiği törende, yarıya indirilen beyaz bayraklar göndere çekilirken, Juan Manuel Santos'un 297 sayfalık antlaşmayı imzalaması için kullanılan kalem, savaşta kullanılan mermilerin eritilmesi sureti ile elde edildi.

Barış süreci ilk olarak Küba'da başlayıp yaklaşık 4 yıl sürdü. 1964 yılında başladığı bildirilen bu savaş esnasınsa çatışmalarda 220 bin kişi hayatını kaybederken, 8 milyon kişininde evlerini tek etmek zorunda kaldığı alına bilgiler arasında...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *