» 
»
 

Komodo ejderi kanı antibiyotiklerin yerini almaya hazırlanıyor

Bilim dünyasının yeni keşfi Komodo Ejderi kanında bulunan 48 peptitin antimikrobiyal nedeni ile antibiyotiklerin yerine kullanılabileceği açıklandı…

Birçok önemli araştırmaya imza atmış olan ABD'de faaliyet göstermekte olan George Mason Üniversitesi bilim insanları yaklaşık 3 metreye boyları ve 70 kiloya ulaşan ağırlıkları ile en büyük kertenkelesi olan Komodo ejderlerinin hücreleri üzerinde yaptıkları incelemelerde, hayvanların kanlarındaki peptitlerin antimikrobiyal özellikler gösterdiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Araştırmalarda bilim insnaları Komodo ejderlerinin salyalarında 57 çeşit bakteri olmasına rağmen tespit edilen bu bakterilerden enfeksiyon kapmamalarının sebebinin antimikrobiyal katyonik peptitler olarak bilinen peptitler olabileceği düşüncesi ile çalışmalara başlamıştı.

Araştırma çerçevesinde komodo ejderlerinin kanında bulunan 8 peptitin, süper bakteri olarak nitelendirilen Pseudomonas Aeruginosa ve Staphylococcus Aureus ile nasıl mücadele ettiği üzerine çoğunlaşıldı. Çalışmaların henüz tamamlanmadığını ifade eden araştırmacılar elde edilen ilk sunuçları "Proteome Research" dergisinde yayımlandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *