» 
»
 

Konserve ürünlerdeki büyük tehlikeye dikkat

Adana’da konserve ürün tüketen 4 kişinin vefatı ile gündeme gelen büyük tehlikeyi Uzman Diyetisyen Ümran Canlı değerlendirdi. Ayrıntılar haberimizde…

Adana'da yaşanan üzücü olayda yaz ayından hazırlanan el yapımı domates konservesiyle yapılan menemeni yedikten sonra iddialara göre anne, baba, oğul ve teyze 1.5 ay içerisinde hayatını kaybetti. Ölümler üzerine evdeki konservelerde inceleme başlatılırken Uzman Diyetisyen Ümran Canlı konserve ürünlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Canlı, yaşanan üzüncü olayda olduğu gibi besin zehirlenmelerinin yüzde 50’nin üzerinde bir kısmının toksit madde içeren sebze konservelerinden dolayı yaşandığını kaydetti. Bu nedenle konserveler hazırlarken sebzelerin dikkatle seçilmesi gerektiğini kaydeden Canlı, konservede kullanılan ürünlerin taze ve küflü olmaması, temizleyip parçaladıktan sonra gerekirse pişirme işlemi yapılması gerektiğini belirtti.

Konserveleri cam kaplarda ve kapakları kontrol edilerek uygun saklama koşullarında muhafaza edilmesi gerektiğini kaydeden Canlı, konserveyi açtıktan sonra da birkaç gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini aksi takdirde bakteri üremesinin sağlık büyük bir tehlike yaratacağını açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *