» 
 

Konsey açıkladı: 2017'de altın talebi artacak

Politik ve jeopolitik risklerdeki artış ile kurdaki değer kaybının bu yıl altına talebi arttıracağını açıklayan Dünya Altın Konseyi, birçok yatırımcının 2016'da altına geri döndüğünü belirtti.

2017 Görünümü Küresel Ekonomik Trendler ve Altına Etkileri adlı bir rapor yayımlayan Dünya Altın Konseyi, hisse senedi piyasalarındaki artış, Asya piyasalarında büyüme ve yeni pazar alanlarının açılması gibi faktörlerin 2017'de altına olan talebi destekleyeceğini bildirdi.

2017'de Almanya, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerde yapılacak seçimler, İngiltere'de Brexit görüşmeleri ve ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesinden kaynaklanaca endişelere dikkat çekilen raporda, politik risklerdeki artış nedeniyle altının güvenli liman olarak kullanılabileceğini vurgulayan Dünya Altın Konseyi raporunda, para piyasasının ABD ve dünyanın geri kalanı olarak ayrıldığını kaydetti. ABD'de para politikasının Fed tarafından sıkılaştırılacağı belirten raporda ayrıca diğer ülkelerin merkez bankalarına ilişkin böyle bir öngörü bulunmadığı belirtildi.

2017'de yüksek enflasyon nedeniyle altın cazip olacak

Altına olan ilginin yüksek enflasyon beklentileri nedeniyle artacağına dikkat çekilen raporda ayrıca açılacak olan yeni pazar alanlarının altına olan talebi destekleyeceği, yeni İslami altın standartlarının ise ezber bozucu olabileceği görüşü paylaşıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *