» 
»
 

Kontakt lensle havuza ya da denize girmek çok sakıncalı

Yaz sıcaklarında serinlemek isteyenlerin havuzları ve denizi tercih ettiği bugünlerde kontakt lens kullanımı ile ilgili uzmanından uyarılar geldi. Denize ya da havuza kontakt lensle girilir mi? Kontakt lens ile denize ya da havuza girmek ne gibi sorunlara yol açabilir? İşte uzmanından detaylar...

Güneşlenmek ya da dışarı çıkmak için 10.00 ve 16.00 saatleri arasının tercih edilmemesi gerektiğini belirten Kudret Göz İstanbul Başhekimi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nail Sönmez, havuza ve denize girerken kontakt lensin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Göz sağlığı hakkında açıklamalarda bulunan Sönmez, yaz aylarında artan göz şikayetlerinin başında konjonktivit yani göz iltihabı geldiğini belirterek bu hastalığın bakteri, virüs, çeşitli tahriş edici maddeler, alerjiler ve kontakt lens kullanımı gibi nedenlerle oluştuğunu kaydetti.

Göz iltihabı hastalığının nedenleri arasında yer alan ortak kullanıma açık havuzlarda hastalığın bulaşmasının kolaylaştığını kaydeden Sönmez, dezenfeksiyon için kullanılan klorun da gözlerde tahrişe neden olduğunu, bunun da göz iltihabı riskini arttırdığını ifade etti. Peki kontakt lensle havuza ya da denize girmek ne gibi sorunlara yol açabilir?

Kontakt lens kullanan kişilerin bunları çıkarmadan havuza ve denize girmeleri, konjonktivitin yanı sıra kornea ülseri gibi pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Klima kullanımı ile birlikte göz kuruluğunda da artış yaşanırken, gözde yanma, batma, gözlerde yorgunluk, kaşıntı, bulanık görme gibi rahatsızlıklar yaşam konforunu olumsuz etkiliyor. Yoğun güneş ışığı ise katarakt, sarı nokta ve pterjium gibi göz hastalıklarına neden oluyor. Ultraviyole ışınların güneş yanıkları, cilt kanseri gibi hastalıkların yanı sıra gözlerde de katarakt, sarı nokta, pterjium gibi hastalıklara neden olduğunu belirten Sönmez, yaz aylarında göz sağlığını korumak için alınabilecek önlemleri sıraladı.

Göz sağlığını yaz mevsiminde koruyabilmek için camları ultraviyole ışınları önleyebilecek nitelikte güneş gözlüğü seçilmeli. UVA ve UVB ışınlarına karşı tam koruma sağlayan gözlükler tercih edilmeli.

Kum, su ve çimenler de kar gibi güneş ışınlarını yansıtır. bu nedenle şemsiye altında bir otururken bronzlaşabilirsiniz. Eğer yüzme, trekking, sörf ya da bisiklet gibi açık hava sporları yapıyorsanız spor dalınıza uygun gözlük seçmelisiniz.

Yansıma ile gelen ışınlardan gözlerinizi koruyabilecek büyüklükte camları olan gözlükler edinin ve güneş ışınlarının dik geldiğini 10.00 ile 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *