» 
 

Konut alımlarında yeni düzenleme! Cayma hakkı geliyor

Tüketici haklarını koruyabilmek adına yeni bir düzenleme daha yapıldı. OHAL kapsamında hazırlanan kararname sayesinde konut satışlarında 24 aya kadar cayma hakkı olacak…

Tüketicilerin haklarını koruyacak olan düzenlemenin 23 Ocak tarihi itibariyle Resmi Gazete'de yayınlandığı açıklandı. Düzenleme kapsamında konut alımı esnasında ve sonrasında vatandaşları hakları yasalarla korunacak.

Olumlu tepkiler almaya başlayan düzenlemede bilhassa ön ödemeli bir şekilde konut alımı gerçekleştiren vatandaşlar 24 aya kadar çıkabilen süreç içerisinde herhangi bir gerekçe belirtmeksizin cayma hakkını hiçbir sorun yaşamadan kullanabilecek. 

Aynı zamanda alıcıların cayma hakkını kullanmaları durumunda satıcılarında birtakım tazminat hakları da doğacak. Hem alıcının, hem de satıcının mağdur olmaması adına oluşturulan bu düzenlemede, satıcılar cayma hakkı sonrasında satış sözleşme ve benzeri yasal yükümlülükler nedeniyle ortaya çıkabilecek zararların karşılanması adına bazı tazminat taleplerinde bulunabilecekler. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *