» 
 

Konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı

15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiye etkilerini en aza indirmek için konut sektöründeki indirim ve vade kampanyalarından sonra bankalardan beklenen hamle de gelmeye başladı. Ziraat Bankası konut kredi faiz oranlarını düşürdü.

Türkiye ekonomisinde meydana gelebilecek zararların önüne geçmek için pek çok sektörde önlemler alınmaya devam ederken, konut sektöründe ilk girişim Emlak Konut GYO ile başladı ve düşük faiz oranı ve vade seçeneklerine ek olarak yüzde 20’lik indirim ile projeler, ev almayı düşünen vatandaşlar tarafından da büyük ilgi görmüştü. Ancak sektörün beklenen etkiyi yapabilmesi için bankaların da elini taşın altına koyması beklentiler arasındaydı.

Konut kredi faiz oranlarında düşü haberleri nihayet gelmeye başladı. Ziraat Bankası farklı vade seçenekleri sunduğu konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına indirdi. Ziraat Bankası konuya ilişkin yaptığı açıklamada bugünden geçerli olmak üzere konut kredi faizlerini 1-24 ay arsı vade seçeneği için yüzde 0,82’ye, 25-60 ay vade seçeneği için yüzde 0,90’a, 61-120 ay vade seçeneği için ise yüzde 0,95’e düşürdü.

Konut sektörünün diğer bankalardan da gelecek faiz indirimi haberleri ile daha da canlanması ve konut satışlarında büyük artış yaşanması bekleniyor. Zira geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem kamu hem de özel bankalara seslenerek konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 9'un altına çekmeleri yönünde çağrıda bulunmuştu. Aynı şekilde bugün Külliye'de yaptığı konuşmada da bankalara seslenen Erdoğan, fırsatçılık yapmak isteyenleri sert bir dille eleştirmiş ve kredilerini basit olaylarda geri çağırmalarını ihanet olarak kabul edeceğini söylemişti. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ise cumhurbaşkanının çağrısını banka yöneticileri ile görüşeceklerini ve değerlendirme yapacaklarını belirtmişti.

Yapılan çağrılardan sonra bankaların faiz oranlarında indirim haberleri gelemeye devam ediyor. Şekerbank konut kredisi faizlerini indirerek 1-24 ay arası vadelerde yüzde 0,89, 25-60 ay vadelerde ise 0,99’a düşürdüğünü duyurdu. Bankadan yapılan açıklamaya göre konut kredi faiz indirimi 11 Ağustos itibariyle geçerli olacak. Şekerbank Genel Müdürü yaptığı açıklamada köklü bir kurum olarak toplumsal kalkınmayı desteklediklerini ve ülkemizin geleceğine sahip çıktıklarını belirtti.

Denizbank konut kredisi faiz oranları ile ilgili yaptığı açıklamada 2 yıla kadar vadede yüzde 0,89, 5 yıla kadar vadede yüzde 0,99 olarak indirim yapılacağını duyurdu. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş yaptığı açıklamada ayrıca kredi kartı asgari ödeme limitlerinin de yüzde 40’ın altına çekilmesi gerektiğini vurguladı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *