» 
 

Konut kredisi faiz oranları düştü satışlar yüzde 25 artı

Geçtiğimiz ekim ayında 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 25 artış yaşanan konut satışları ile yüzde 72 artan ipotekli satışlarda, kredi faiz oranlarındaki düşüşle birlikte kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e yükselmenin de etkili olduğu belirtiliyor.

Açıklanan TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerine göre, konut satışları bir önceki aya göre yüzde 19,6, geçtiğimiz yılın ekim ayına göre yüzde 25,1 artış gösterdi. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün ipotekli konut satışlarında etkili olduğu belirtilirken, ekim ayında satışan konut sayısı 130 bin 274 oldu.

Ekim ayında yüzde 71,8 artış gösteren ipotekli konut satışları ile ülke genelindeki satış sayısı 48 bin 110 oldu. Bu da toplam konut satış rakamının yüzde 36,9'unu oluşturdu. Gayrimenkul sektörü temsilcileri bu artışın sebebini, konut kredi faizlerindeki düşüşle birlikte konut satın alırken kredi kullanımının artması olarak değerlendirdi.

Konut satışlarındaki artışın 200 alt sektörü etkilediğini belirten İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Ziraat Bankası'nın başı çekmesi ile birlikte Ağustos ayından itibaren düşen kredi faizlerine ek olarak konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılması kararını hatırlattı. Konut satın almak isteyenlerin bu şekilde harekete geçtiğini dile getiren Durbakayım, siyasi istikrarın ekonomik istikrara da yansıyacağını düşündüğünü belirtti. Hükümetin ekonomik alanda daha aktif görüldüğünü ifade eden Durbakayım, önlerine çıkacak herhangi bir olayda aktif reaksiyon göstereceklerini vatandaşların bildiklerini kaydetti.

AYİDER Başkanı Melik Tavukçuoğlu ise inşaat sektörünün de tüm sektörler gibi zor bir dönemden geçtiğini belirterek zor bir yılın geride bırakılmasının ardından ekonomide sağlanan güven ortamıyla birlikte kampanyaların konut satışlarını arttırdığını belirtti. İpotekli satışlarında artmasının eldeki konut stokunu erittiğini gösterdiğini ifade eden Tavukçuoğlu, darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bankalara faiz indirmeleri yönündeki çağrısının neticesinde konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'in altına düştüğünü kaydetti.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise faizlerin düşmesi gerektiğini belirterek, faiz oranlarının enflasyon oranından iki kat fazla olamaz değerlendirmesinde bulundu. Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da yerli yatırımcı açısından dolar kurundaki artışın konut aım taleplerini hafif yavaşlatması yaşansa da bu durumun yabancıların sektöre ilgisini arttırdığını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *