» 
 

Konut kredisi faiz oranları indirimi henüz beklentiyi karşılamadı

Konut sektörüne ivme kazandırmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrıları üzerine geçtiğimiz hafta faiz indirimi yapan bankalar, uzun vadeli kredilerde henüz tüketicilerin beklentilerini karşılayacak kadar indirime gitmedi.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri ve tüketici örgütlerinin görüşleri, konut kredisi faizlerinde yapılan indirimin henüz beklentileri karşılamadığı yönünde. İndirimler devam eder ve faizler yüzde 0.70 seviyelerine inerse ancak konut alımında hareketliliğin yaşanacağını düşünen sektör temsilcileri, kısa vadede faizlerin düşük olmasına karşın uzun vadelerde beklenen indirimin gerçekleşmediğini dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara konut kredisi faizlerinde indirim yapmaları yönündeki çağrıları ve Başbakan Binali Yıldırım’ın konuya ilişkin çalışmaların başlatıldığı yönündeki açıklamalarının ardından konut sektöründe yaşanması beklenen hareketliliğin henüz görülmediği görüşü hakim. Emlak Konut ve GYODER tarafından da başlatılan indirim kampanyaları ile birlikte banka faizleri de geçtiğimiz hafta itibariyle yüzde 1’in altına indi. Ancak düşük faiz oranları özellikle 0-24 ay arası faiz oranları için geçerli ve 10 yıl vadeli konut kredi faiz oranları 0.95 civarında bulunuyor. Vergi ve diğer giderlerle yıllık bazda yüzde 12’nin üzerine çıkan bu faiz oranları ise tüketici örgütleri ve sektör temsilcilerine göre beklentileri karşılamıyor.

Konut almak isteyen vatandaşları harekete geçirmesi beklenen faiz oranlarının 0.70 bandında olduğuna dikkat çeken TÜSODER Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, çağrılar sonrasında bankaların harekete geçtiğini ancak yapılan faiz indirimlerinin tüketiciler için yeterli olmadığını kaydetti. Tüketicilere sunulan faiz oranlarının çok kısa vadeler için uygun olduğunu ifade eden Kolçak, 0-24 ay için indirim yapılmasının tüketiciler için bir şey ifade etmediğini, çünkü konut kredisi kullanacak olan tüketicilerin 5-10 yıl arası vadeleri tercih ettiğini belirtti. Faiz oranlarının kademeli olarak düşürülmeye devam etmesi gerektiğini söyleyen Kolçak, düşüş devam etmezse konut satışlarında beklenen hareketlenmenin olmayacağını da belirtti.

Mortgage uygulayan ülkeler arasında en yüksek faizin Türkiye’de olduğu görüşünü paylaşan İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, ptikolojik sınırın yüzde 1’in altına inmesi olduğunu ancak bunun yanında vatandaşların kredi çekmesinin de kolaylaştırılması gerektiğini ifade etti. Aşa, işe ticari gözle bakan bankaların faizleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği şekilde düşürmediklerini, emlakçıların taleplerinin de daha fazla faiz indirimi yönünde olduğunu belirtti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *