» 
 

Konuta parası yetmeyen TOKİ'den oda satın alabilecek

TOKİ'nin konutları gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girdi. Bu sayede vatandaşlar, aldıkları fon paraları ile evin bir kısmına sahip olabilecekler.

SPK'nın (Sermaye Piyasası Kurulu) çıkardığı Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde değişiklik yapan yeni tebliği Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe girdi. Yapıaln değişiklik ile bilrikte TOKİ, İller Bankası, belediyeler ve bunların bağlı bulunduğu ortakları, iştirakleri ya da yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketlerce gerçekleştirilen bağımsız bölümler, gayrimenkul yatırım fonu porföyüne alınabilecek.

Bunun için projelerin rutsatlı olması şartı aranıyor ve inşaatının tamamlanmış olup olmayacağı hususu gözardı ediliyor. Yani henüz inşaatta olan konut, işyeri ve rezidans gibi projeler de fon portföyüne girebilecek. Yeni düzenleme sayesine Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) ürettiği binlerce konut, artık gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girecek.

Böylece, bir ev almak için parası yeterli olmayan yatırımcılar, aldıkları don payları sayesinde TOKİ'den bir oda, salon, mutfak gibi yerleri satın alabilecek. Ayrıca isteğine bağlı bu yatırımını tekrar satıp nakit paraya döndürebilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *