» 
 

Konutta KDV oranı yüzde 8’e düşünce sektör temsilcilerinin yüzü güldü

Gayrimenkul sektöründe büyük bir sevinçle karşılanan konutta KDV indirimi gayrimenkul sektörünün ileri gelenleri tarafından oldukça olumlu karşılanırken, yüzde 8'lik KDV oranı sadece 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için geçerli olacak.

KDV nedeniyle müşteri kaybı yaşadıklarını ifade eden Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halit Demir, Mart 2017’ye kadar sürecek yüzde 8’lik KDV oranının sektöre hareket getireceğini belirtti. KDV indirimi sayesinde 500 liraya satılan bir daireden 50 bin lira kar edileceğini belirten Demir, bunun tüketiciye yansıtılacağını ve böylece de satışların artacağını düşündüğünü ifade etti.

31 Mart’tan sonra da yüzde 8’lik KDV oranının kalıcı olmasını beklediklerini ifade eden Demir, Türk insanının en çok tercih ettiği 150 metrekarenin altındaki evleri de indirim kapsayacak şekilde yeniden ele alınmasını beklediklerini ifade etti.

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan ise alınan indirim kararında birinci önceliğin stokların eritilmesi olduğunu vurgulayarak, tapu harçlarına ve KDV’ye ilişkin taleplerin bir kısmının bu düzenleme ile yerine getirildiğini belirtti. Uyan, yapılan iyi niyetli düzenleme nedeniyle teşekkürlerini iletirken, bunun yeterli olmadığını, inşaat sektöründe tapu harcı ve arsa rayicine bağlı KDV düzenlemesi yapılmasının da ümitle beklendiğine işaret etti. Uyan, tapu harçlarının 1 ya da 2 yıl kaldırılabileceğini kaydetti.

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, konut fiyatlarının belirlenmesinde KDV uygulamasının önemli bir unsur olduğuna dikkati çekerek, bu kararı gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım olarak gördüklerini dile getirdi. Konut almanın bu şekilde daha da kolay olacağını belirten Özyurt, özellikle büyük ev almak isteyen vatandaşların işine yarayacağını, daha kolay indirim yapılabileceğini ve satışların hareketlilik kazanacağını ve ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *