» 
»
 

Konya’da yapılacak olan 743. Şeb-i Arus etkinlikleri 7 Aralık’ta başlıyor!

Bu yıl yapılması planlanan Mevlana'nın 743. Vuslat Yıl dönümü Uluslararası Anma etkinlikleri 7-17 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Şeb-i Arus nedir? Şeb-i Arus hangi amaçla kutlanır? Ayrıntılar haberimizde…

Her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen bu anlamlı etkinlik 7 Aralık günü “Kandil Uyandırma, Sevgi ve Birlik Yürüyüşü” ile Alaeddin Tepesinden Mevlâna Müzesi’ne doğru start alacaktır. On gün boyunca çeşitli bilim, kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleştirileceği etkinlik 17 Aralık akşamı ssat 19.00’da yapılacak olan Ayin-i Şerif’le son bulacaktır.

ŞEB-İ ARUS’UN ANLAMI NEDİR?

Kelime anlamı olarak “Düğün Gecesi” demek olan Şeb-i Arus Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî‘nin ölüm gününü yani ilahi aşkla yanıp kavrulan bu kulun “Yaratanına Kavuşma” günü olarak kabul edilmiştir. İşte Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü olan 17 Aralık tarihinde yapılan bu özel törene Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) töreni denilmektedir. 17 Aralık tarihinde ikindi vaktinden sonra Kur’an-ı Kerim okunarak ve toplu olarak Sema töreni gerçekleştirilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *