» 
»
 

Kornea nakli hakkında detaylı bilgiler

Tıbbın her geçen gün gelişmesinden dolayı artık korneanın tamamen değiştirilmesine gerek duyulmadan modern kornea nakli yapılabiliyor. Peki gözümüzdeki kornea neden bozulur? Kornea nakli nedir? İşte detaylar...

Kornea, gözün en ön kısmında yer almaktadır. Gözü dış etkenlerden koruma ve ışığı odaklama gibi görevleri vardır. İşlevlerinden en önemlisi ise görme rolü sağlayan saydam bir tabakadan oluşmasıdır. İnsanların dünyaya açılan bir penceresi olan kornea pek çok hastalıktan dolayı hasar alabilir. Korneadaki bu bozukluk ise görme seviyesinin oldukça düşürür ve kişinin görme kalitesinin azalmasına neden olur. Peki kornea neden bozulur? Enfeksiyonlar, genetiksel faktörler ve travmalar gibi etkenler korneanın bozulmasına yol açar. Ülkemizde kornea naklinin gerek görüldüğü rahatsızlıklar arasında keratokonus yer alır. Keratokonuslu hastaların görme seviyesi çok azdır. Bu hastalık kornea tabakasının ön yüzeyini büyük ölçide etkiler. Keratokonuslu olan bir göze kornea nakli yapılırken korneanın ön kısmı değiştirilir.

Kornea nakli nedir? Kornea nakli halk arasında göz nakli olarak adlandırılır. Ancak kornea nakli, gözün en ön kısmında bulunan saydam kısmın şeffaflığını ve şeklini kaybetmiş olmasından dolayı başka bir kişiden alınan sağlıklı kornea dokusu, kötü olanı ile değiştirilir. Tıbbi olarak kornea nakline keratoplasti denir. Eski zamanlarda hastalık nedeni fark etmeksizin yapılan kornea naklinde tüm kornea dokusu değiştirilirdi. Ancak yapılan bu işlem ciddi enfeksiyonlara, astigmat sonucu görememe gibi problemlere yol açıyordu. Ancak ilerleyen tıp ile birlikte kornea naklinde de ilerleme kaydedildi. Şimdilerde kornea naklinde, kornea dokusundaki hastalık korneanın hangi tabakasında ise ona yönelik kornea nakli yapılmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *