» 
»
 

Koronavirüs dünyaya diz çöktürdü! 4 binden fazla ölü, 113 binden fazla hasta…

Dünya çapında kabusa dönen koronavirüs nedeniyle tüm dünya büyük bir kaos içinde. Şu ana dek 4 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüs 113 binden fazla kişiye bulaşmış durumda. Avrupa’da da salgın ciddi boyutlarda. Özellikle İtalya’da 463 can kaybı yaşanırken, tüm ülke karantina altına alındı.

Tüm dünyada kabusa dönüşen ve her gün artan can kayıpları nedeniyle kaos yaratan koronavirüs, etkisini sürdürmeye devam ediyor. Tüm dünyada 4 binin üzerinde can kaybına yol açan salgına yakalanan kişi sayısı 113 bini aştı. Virüsten en çok etkilenen ülke olan İtalya ülke olarak karantina altına alındı. Virüsün ortaya çıktığı Çin’de salgının hızı azaldı ancak dünya çapında 100’ü aşkın ülkede görülen koronavirüs ciddi şekilde korku ve panik yaşatmaya devam ediyor.

 

Geçtiğimiz hafta İtaya’da 16 milyon kişi koronavirüse karşı karantina altındayken artık tüm ülke karantina altına alındı. İtalya’da tecrit tedbirleri artık 60 milyon kişi için geçerli oldu.İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yaptığı açıklamada koronavirüse karşı alınan tedbirlerin artırıldığını ve artık yeni tedbirler alındığını bildirdi. 463 can kaybının yaşandığı İtalya’da şu ana kadar vaka sayısı ise 9 bini aştı. Durumun ciddiyetinin artması üzerine daha önce ülkenin kuzey bölgeleri “kırmızı bölge” olarak ilan edilmişken, Conte "Artık kırmızı bölge yok, 1. bölge, 2. bölge yok. İtalya'nın tamamı koruma altındaki bölge" dedi.

"MAALESEF ZAMAN YOK"
Bugün itibariyle kararnamenin yürürlüğe gireceğini açıklayan Conte, iş ve sağlık gerekçeleri dışında zorunlu olmayan hiçbir seyahate izin verilmeyeceğini belirtti. Ayrıca okulların da 3 Nisan’a kadar kapalı kalacağı İtalya’da açık alanlarda toplanmak yasaklandı ve tüm spor etkinlikleri ile müsabakalar durduruldu. Başbakan Conte herkesin virüsün yayılmasını önleme konusunda fedakarlık yapması gerektiğini söyleyerek “Maalesef zaman yok” dedi. Tüm alışkanlıkların hemen değişmesi gerektiğini belirten Conte, tüm bu kararların virüs nedeniyle ypğun bakıma alınanların ve hayatını kaybedenlerin sayısında yaşanan  artış nedeniyle alındığını da sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *