Korsan film paylaşana ceza

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın telif haklarına yönelik yeni bir taslak hazırladığı ve bu taslağa göre, internetten film veya dizileri 'torrent' gibi programlar aracılığıyla farklı kullanıcılara yayma girişiminde bulunan bireysel internet abonelerine, iki kez uyarma devam etmeleri durumunda 6 aya kadar internet yavaşlatma cezası verilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığınca sanatçı haklarını korumak amacıyla telif haklarına yönelik hazırlandığı ifade edilen yasa  taslağında, genellikle gençlerin sıklıkla kullandığıbir yöntem olan, korsan film ve  dizilerin farklı alanlarda paylaşılmasına yönelik internet yavaşlatma cezası verilmesi  öngörülüyor. Bakanlıkça kamuoyunun görüşüne açılan 5846 sayılı Fikir ve Sanat  Eserleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına yönelik hazırlanan yasa taslağında  bulunan cezai yaptırımların nasıl uygulanacağına yönelik ayrıntılarının ortaya çıkmaya başladığı belirtiliyor.


Bu konu ile ilgili olarak, kamuoyunda internetten film izleyenlere ceza verileceği haberleri yayılırken, internet yavaşlatma cezasının, aslında korsan filmleri izleyenlere yönelik olmadığı, yayan bireysel internet kullanıcılarını kapsadığı anlaşıldı. Buna göre, bireysel internet kullanıcılarının internetten film izlemeleri cezai  yaptırımlar kapsamında olmayacak. Fakat bir abone, indirdiği filmi  "Torrent" gibi dosya paylaşım programları üzerinden yükleyerek, diğer internet kullanıcılarıyla paylaşırsa internetini 6 ay yavaşlatma cezasıyla karşı karşıya  kalabilecek.


Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan yasa taslağın yasalaşması halinde ilkinde iki defa uyarı prensibine oluşacak. Kullanıcıların bu  paylaşımlarına devam etmesi halinde ise internet hızı 6 aya kadar  yavaşlatılabilecek.
Bu kapsamda özellikle genç kesimin bilinçlendirilebilmesinin amaçlandığı, iki kez uyarı yapılmasının amacının paylaşım yapan internet abonesinin farklı bir kişi olması ihtimaline  karşı abonenin gerekli tedbirleri almasına zaman tanımak olduğu belirtiliyor.


Eserlerinin izinsiz olarak kullanıldığını kanıtlayan hak  sahipleri, bu izinsiz paylaşımın kaldırılması adına doğrudan savcılığa da başvurabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *