» 
»
 

Koruma kalkanı olan güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli?

Güneşin ışınlarının daha dik gelmeye ve zararlı ektilerini hissetmeye başladığımız şu günlerde gözlerimizin en büyük koruyucusu güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizin için araştırdık...

Adıyaman görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Asgar Yetkin, göz sağlığı açısından güneş gözlüğü çok önemli olduğunu vurgulayarak, gözlüğün kullanımının heleki son dönemde dünyamıza daha dik olarak gelen güneş ışınlarından gözü korumak için önemli olduğu kadar kullanılan gözlüğünde sağlık standartlarına göre üretilmiş olması gerektiğini ifade etti. Yaz aylarının gelmesiyle güneş ışınlarına ve mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmanın, gözde katarak ve sarı nokta hastalığı gibi rahatsızlıklara sebep olduğunu ifade eden Uzmanı Op. Dr. Ali Asgar  Yetkin, yanlış gözlük kullanımının bunların yanı sıra göz çevresindeki ciltte kanserlere ne sebepten olduğunu ve gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma, batma gibi rahatsızlıkların oluşabileceğini dile getirdi..

Her gözlüğün gözlük olamayacağını, güneş gözlüğünün de kriterleri olduğunu , güneş gözlüğü alırken önemle dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu vurgulayan Uzmanı Op. Dr. Ali Asgar  Yetkin, Güneş gözlüğü alırken Sağlık Bakanlığınca onaylanmış sertifikasının mutlaka bulunması gerektiğini, ultraviyole ışınlarını tutan gözlükler tercih edilmesi gerektiğini bunun yanısıra  numaralı gözlük kullananların güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz doktorlarına danışmaları gerektiğini söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *