» 
 

KOSGEB 50 bin faizsiz kredi desteği 461 bin KOBİ'ye sağlandı

50 bin lira faizsiz kredi desteği ödemeleri kapsamında 461 bin 167 KOBİ'ye destek verildiğini belirten Bakan Özlü, krediden ağırlıklı olarak ihtiyaç sahibi mikro işletmelerin yararlanmasını öngördüklerini açıkladı.

KOSGEB'in 2017 yılında 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" ödemelerinden 461 bin 167 KOBİ'nin yararlandığı bildirildi. Faizsiz kredi desteği için KOSGEB'e gelen başvuruları değerlendiren Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü, esnaf ve sanatkarların, küçük ölçekli işletmelerin yıllık net satış hasılatına göre 20 bin ila 50 bin lira arası değişen miktarlarda kredi desteğinden faydalanma imkanı bulunduğunu kaydetti. İncelemeler sonunda mükerrer başvurular, güvenlik kriterlerini geçemeyenler, tabela şirketleri, Bakanlar Kurulu kararıyla esnaf ve sanatkarlara kullandırılan sıfır faizli 30 bin lira krediden faydalananların başvurularının geçersiz sayıldığını belirten Özlü, daha çok mikro işletmelerin sıfır faizli krediden yararlanmasını öngördüklerini bildirdi.

KOSGEB'in sıfır faizli kredisinin ilk 1 yılında geri ödeme olmayacağını belirten Özlü, kalan miktarın da 2 yıl içinde üçer aylık eşit taksitler halinde ödeneceğini ifade etti. Ödemeler kapsamında 15-20 gün içinde yaklaşık olarak 11 milyar lira sıcak paranın piyasaya gireceğini kaydeden Özlü, kredi için geçerli 2,5 milyar liralık faizin ise KOSGEB bütçesinden karşılanacağı bilgisini paylaştı.

KOSGEB kredisi 2017 sonuçları nasıl öğrenilecek?

2017 KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği hakkı kazanan işletmelerin sisteme başvuru anında girdikleri e-posta adreslerine ve cep telefonu numaralarına SMS gönderilmesi suretiyle bilgi notları gönderilmeye başladı. Ayrıca işletmeler, kosgeb.gov.tr adresinden kullanabilecekleri kredi miktarını ve başvuruların sonuçlarını öğrenebilecekler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *