» 
»
 

Kötü anılar lazer tedavisi ile silinebilecek

Önemli bilimsel araştırmalara imza atan Toyama Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yürüten bilim insanları kötü anıları beyinden silebilecek bir yöntem geliştirdiğini duyurdu.

Japonya'da faaliyet göstermekte olan Toyama Üniversitesi’nde araştırmalar yapan bilim insanlarının son geliştirdikleri teknolojinin fareler üzerinde denenmesi neticesinde, koku ve ses gibi etkenlerin beyinde oluşturduğu uyarılar sonucu hatırlanan kötü anıları engellemeyi başardığı ortaya kondu.

Yapılan deneyde bilim insanları, önce farelerde yarattıkları iki yeni anıyı önce üst üste bindirdi, daha sonra da bu anıları silmeden parçalara ayırdı. Deney sonucunda fareler kötü anılar hafızalarında canlandığında tatlı yemeye yöneltildi.

Sonraki günlerde ise kendisine kötü bir anıyı hatırlatan ses sonrasında elektro şok verilerek kötü bir anı daha oluşturuldu. Kötü hatıralara ait anıların, insan beyninde travma sonrası stres bozukluğu nedeniyle ortaya çıktığını da gösteren deneyde, farelerde optogenetik lazerlerle yapılan tedavi sonucu, bu kötü anıların yok edilebildiği görüldü. 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *