» 
»
 

Kötümserlik kişisel gelişim ve başarı için şart!

Nasıl oluyor bu diye merak ettiğinizi duyar gibiyim. Ancak uzmanlar dozunda kötümserlik sayesinde insanın hayatta daha başarılı olabileceğini belirtiyor.

Etrafınızda sürekli iyimserliğe övgüler duyarken bir anda kötümserliğin faydasından bahsetmek abes gibi görünse de uzmanlar bir miktar kötümserliğin büyük faydasını görebileceğinizi belirtiyor. Bardağın dolu tarafını görmek elbette güzeldir ancak kötümserliğin de belli oranda yararları olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, evrene sürekli olumlu mesajlar göndererek mutluluğun putlaştırılmasının psikolojik hasarlara yol açabileceğini kaydetti. İnsanların belli oranlarda karamsarlık yaşamaları sayesinde biraz olsun gerçekle temas edebileceğini belirten Başkak, tamamen iyimser olma durumunu bir çeşit körlük olarak tanımlıyor.

Özellikle riskli durumlar altında iken olası kötü senaryoları akla getirerek kurtarıcı senaryolar geliştirebilmeyi mümkün kılar. İnsanların hayatta kalma içgüdüsü savunmacı karamsarlıkla tetikleniyor ve adımlarınızı sağlam atmanız için oldukça iyi bir insani özellik olarak karşımıza çıkıyor. Savunmacı karamsarlık anında kişiler ihtiyaç halinde olumsuz sonuçları ve en kötü senaryoları hayal ederek eylem stratejileri geliştirebiliyor.

Yüzde yüz iyimserlik ile geleceğe yönelik beklentileriniz yükselirken, savunmacı karamsarlıkla beklentiler düşük tutuluyor ve endişeler kontrol altına alınarak hayal kırıklıkları da önlenmiş oluyor. İleriye dönük plan yaparken daha gerçekçi olan savunmacı karamsarlar, rastlayabilecekleri engellere daha iyi hazırlanıyor.

Hem kişisel hem de iş hayatınızda en iyi sonuçları elde etmenizi sağlayabilecek olan iyimserlik, gelecek için sürekli umutlanmanıza ve bu nedenle de güçlü kararalar verememenize yol açabilir. Parlak bir gelecek hayaliyle yaşayan kişilerin bunu gerçek hayatta daha az gerçekleştirebildiği biliyor. Sadece olumlu sonuçlar alacağına odaklanmak, hedeflenen başarının kesinlikle elde edileceğini hayal etmek insanları amacını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiden mahrum bırakıyor.

Gerçeklikten uzak hayaller, insanlarda başarıyı teşvik etmiyor, aksine enerjilerini boşaltıyor ve sonuçta hayal kırıklıkları ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Sadece hayal ederek hayallerine ulaşma düşüncesi ne yazık ki modern zamanların kişisel gelişim illüzyonu. Geleceğinizi etkileyecek adımlar atarken, olası bir karanlık geçmişin algılanması, yetişkin belleğin devrede olması anlamına geliyor. Bu da gerçekçi, ayakları yere basan pozitif stratejiler oluşturulmasına katkı sağlıyor. Öte yandan eşler salt iyimserlik sergilediklerinde problem çözme yaklaşımları yapıcı olmuyor ve zorluklarla baş ederken çaresiz kalabiliyorlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *