» 
»
 

Kovid-19 tedavisinde dikkat çeken bitkiler! Çörek Otu...

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 tedavisi ile ilgili aşı haricinde destekleyici tedaviler bulma çabaları uzmanları tedaviyi destekleyici bitkilere yönlendirdi. Bunların başında ise çörek otu geliyor. Detaylar haberimizde...

Yapılan son araştırma sonuçlarına göre; çörek otunun içinde bulunan timokinonun, koronavirüsün S-proteinine bağlanabilmesini engellediği gibi virüsün akciğer enfeksiyonuna neden olmasını önlüyor. Ayrıca çörek otunun içinde bulunan maddenin, Kovid-19 teşhisi ile hastaneye yatırılan ağır hastalarda meydana gelen sitokin krizlerininde önüne geçtiği tespit edildi. Öte yandan çörek otunun içinde bulunan madde hipertansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı tedavisinde de yardımcı oluyor.

Çörek otunun bilinmeyen faydaları;

Öksürüğe iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, idrar söktürücüdür, grip tedavisinde kullanılır, baş ağrısını hafifletir, romatizmal hastalıklara iyi gelir, adet rahatsızlıklarını hafifletici etkisi vardır, yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. Saç sağlığı için de oldukça etkilidir.

Uzmanlar çörek otu kullanımı için, öğütülmüş halde alınmamasını tavsiye ediyor. Çünkü öğütülme işlemi esnasında çörek otunun içerisinde bulunan faydalı yağlar uçar. Bundan dolayı çörek otunu tohum halinde almak daha doğru ve etkilidir. Çörek otu, poğaçada, börekte, kurabiye ve salatada da kullanılabilir. Çörek otunu düzenli olarak tüketmek için kahvaltıdan ve yemekten yaklaşık bir saat önce, bir tatlı kaşığı çörek otu çiğnene bilir.

Çörek otunun zararları;

Susam gibi siyah tohumları olan bir çeşit bitki olan çörek otunun içeriğinde sabit ve uçucu yağlar, alkaloitler, saponinler ve tanen bulunmaktadır. Acımış çörek otu yağı, bozulmuş demektir. Çörek otunun etkisi kişiden kişiye değişebilir. Çörek otu, az miktarda kullanıldığında faydalıdır. Yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun ise bir zararı yoktur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *