KPSS sınav ücreti 2017'de indirimli olacak! ÖSYM'den çok önemli açıklama

Kamuoyunun tepkisi üzerine 2017 KPSS sınav ücretlerini yeniden değerlendiren ÖSYM GY_GK ve Alan Bilgisi sınav ücreti için 420 lira olarak belirlediği rakamı 180 TL'ye düşürdü.

2017 KPSS kılavuzunda belirtilen KPSS sınav ücretlerinin yüksek bulunması ve vatandaşların tepki göstermesi üzerine ÖSYM geri adım attı. Ücretleri yeniden değerlendireceğini belirten ÖSYM yeni KPSS sınav ücretlerini de açıkladı. Buna göre 2017 KPSS sınav ücretleri Genel Kültür ve Genel Yetenek sınav ücreti 60 TL, Alan bilgisi sınav ücretleri ise oturum başına 40 TL oldu. KPSS Alan Bilgisi sınavına girecek olan adaylar 360 TL yerine artık 120 TL sınav ücreti ödeyecek. Genel Kültür ve Genel Yetenek sınav ücreti ile birlikte bu rakam toplam 180 TL olacak.

ÖSYM'nin yeni KPSS sınav ücretleri ile ilgili açıklaması ise şu şekilde oldu:

14 Mart 2017 tarihli kamuoyu açıklamasında; KPSS Alan Bilgisi sınavında test bazlı ücretlendirmenin ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda ÖSYM Yönetim Kurulu 15 Mart 2017 tarihinde toplanmış ve KPSS Alan Bilgisi Sınavı ile ilgili aşağıdaki kararı almıştır.

"Adayların sınav konforunu yükseltmek amacıyla çoklu oturum ve sınav başlama saatleri farklı dokuz test şeklinde, 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere uygulanacağı duyurulan KPSS alan bilgisi sınavlarında oluşan maliyet artışlarını önlemek amacıyla, çoklu oturumlu sınav yapma yöntemi, test bazında zaman farklılaştırması ve bağımsız test uygulaması ile bunlara bağlı ücretlendirme yaklaşımından vazgeçilerek; sınavın aynı tarihlerde üç oturum halinde yapılmasına, her oturumda üç alan testi uygulanmasına, oturum bazlı ücretlendirme yapılmasına, oturum başına ücretin 40 TL olarak belirlenmesine, oturumların Cumartesi sabah Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri; Cumartesi öğleden sonra Hukuk, İktisat, Maliye; Pazar sabah İşletme, Muhasebe, İstatistik olarak yeniden düzenlenmesine, sabah oturumlarının saat 10.00'da, öğleden sonra oturumlarının 14.30'da başlatılmasına, 2017 KPSS Lisans Kılavuzunun bu doğrultuda 16 Mart 2017 tarihinde güncellenmesine karar verilmiştir."
Adaylara saygıyla duyurulur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *