KPSS ücretleri yeniden değerlendirilecek! ÖSYM son dakika duyurdu

2017 KPSS kılavuzunda açıklanan sınav ücretleri ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecek. 27 Mart öncesinde ise adaylara yeni sınav ücretleri duyurulacak.

ÖSYM 2017 KPSS kılavuzu dün yayınlanmış, sınav ücretleri de burada belirtilmişti. Ancak ÖSYM son dakika açıklaması yaptı ve sınav ücretlerinin yeniden değerlendirilerek 27 Mart öncesi adaylara duyurulacağını bildirdi. ÖSYM'nin yaptığı açıklamada KPSS sınav başvuru ücretleri oldukça fazla tartışma konusu olmuş, sosyal medyada da eleştirilmişti. Sınav ücretlerini yüksek bulan adaylar tepki göstermişti. Bunun üzerine ÖSYM sınav ücretlerini yeniden değerlendireceğini açıkladı.

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamada 2017 KPSS kılavuzunda yer alan KPSS ücretlerinin Yönetim Kurulunda yeniden değerlendirileceği ve 27 Mart öncesinde kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. ÖSYM'nin sitesinde yer alan açıklama şu şekilde yer aldı:

"2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan, adaylara kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçığın verilip aynı süre tanınarak iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan bilgisi sınavları bu yönüyle her zaman eleştirilmiş, adaylar ve sınav görevlileri tarafından sürekli şikayet konusu edilmiştir.

2017 yılı itibarıyla yürürlüğe giren mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu eleştiriler de göz önünde bulundurularak, KPSS alan bilgisi sınavlarında birçok iyileştirme yapılmıştır. Ekonometri testinin ağırlıklandırıldığı puan türü, kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarılmış; geri kalan dokuz testin hepsinden belirli pay alan puan türleri sadeleştirilerek en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlenmiş; alan testlerinin soru sayıları üçte bir oranında artırılarak her bir alanda kapsam geçerliliği genişletilmiş; bu çerçevede sınav süreleri de kısaltılarak yeniden belirlenmiş ve sınavlar aynı hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum olarak düzenlenmiştir. Adayların sadece puanını kullanacakları testlere katılmalarına imkan vermek amacıyla sınav saatleri de, her bir test için farklılaştırılmıştır.

Adaylar ve ilgili kamuoyunca memnuniyetle karşılandığı gözlenen tüm bu iyileştirmelerin, sınavların Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum olarak yapılacak olması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışının sınav ücretlerine yansıtılması sonucu meydana gelen tartışmaların gölgesinde kaldığı; tek teste giren ile beş teste giren adaylara sınav maliyetlerini doğru yansıtmayı amaçlayan bu test bazlı ücretlendirmenin, sanki katıldığı teste bakılmaksızın tüm adayların sınav maliyetlerini kat kat artırdığı biçiminde algılandığı görülmüştür.

13.03.2017 tarihinde 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan tüm bu iyileştirmeler korunarak sadece test bazlı ücretlendirme  konusu ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından  yeniden değerlendirilecek, yeni ücretler KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacaktır."

2017 KPSS sınav ücretleri ise şu şekilde açıklanmıştı:
Genel Yetenek - Genel Kültür sınav ücreti 60,00 TL, Eğitim Bilimleri sınav ücreti 60,00 TL, Kamu Yönetimi sınav ücreti 40,00 TL, Uluslararası İlişkiler sınav ücreti 40,00 TL, İşletme sınav ücreti 40,00 TL,Muhasebe sınav ücreti 40,00 TL, Hukuk sınav ücreti 40,00 TL, İktisat sınav ücreti 40,00 TL, İstatistik sınav ücreti 40,00 TL, Maliye sınav ücreti 40,00 TL, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri sınav ücreti 40,00 TL. Şimdi gözler ÖSYM'den gelecek yeni sınav ücretleri hakkındaki açıklamaya çevrildi. Tüm oturumlara katılım sağlayaca adaylar geçtiğimiz yıl 220 TL öderken bu yıl bu rakam 480 TL olarak belirlenince gelen tepkiler üzerine ücretler yeniden değerlendirilecek ve kamuoyu ile paylaşılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *