» 
»
 

Kral, Ramazan Bayramı tatilini 23 güne çıkardı

Suudi Arabistan'da daha önce 11 gün olarak açıklanan Ramazan Bayramı tatilli, Kral Selman'ın verdiği talimatla 23 güne çıkarıldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nı vermiş olduğu bilgilerde, Ramazan Bayramı tatilinin 16 Haziran’da başlaması münasebetiyle,  11 gün olarak açıklanan süre,  Kral Selman bin Abdulaziz'in talimatıyla birlikte 9 Temmuz'a kadar uzatılarak toplam 23 güne çıkarıldı.

Suudi Arabistan’daki devlet memurları ile askeri kurumlarda çalışan askerler ve personelin 23 günlük bayram tatilinin sonrasında il mesai günleri  9 Temmuz Pazar günü  olmuş oldu. Her yıl uzun bayram tatilleri vermesiyle bilinen Suudi Arabistan’da 23 günlük tatil de çalışanlar için büyük sürpriz oldu.

Çalışma Bakanlığı tarafından ilk olarak yapılan açıklamada 11 gün olarak beyan edilen bayram tatili,  Kral Selman’ın ilk talimatıyla önce de 5 gün uzatılarak 16 gün olmuştu. Bugün yayınlanan kararname ile Kral Selman’ın bu süreyi ikinci kez uzatarak 23 güne çıkarıldığı belirtildi.

Ramazan ve Kurban bayramlarında çok uzun tatil yapan Suudi Arabistan vatandaşları, bunun dışında yıl boyunca sadece milli gün olarak ilan edilen  23 Eylül'de  sadece 1 günlük tatil yapabiliyorlar.

Öte yandan dünyaca ünlü araştırma kuruluşu Mercer Consulting tarafından yapılan bir araştırmada; en az tatil yapan ülkenin 28 günle İngiltere olduğu açıklanmıştı.

İngiltere’de her 2-3 ayda bir, pazartesi günleri ‘bank holiday’ tatili yapılıyor. Bilgisayar teknolojisinin olmadığı, her işlemin elle yapıldığı dönemlerde, bankalar işlerini yetiştirmek için, böyle bir tatil uygulamışlar. Sonra yaygınlaşmış ve genel bir tatile dönüşmüş. Her ülkenin, kendine göre özel bazı tatilleri var.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *