» 
 

Kredi faizlerindeki düşüş olumlu ancak konut üreticilerine de görev düşüyor

TÜSODER Genel Başkanı Rıdvan Yıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısından sonra bankaların faiz indirimlerinin olumlu olduğunu ancak konut üreticilerine de görevler düştüğünü belirtti.

15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiye etkilerini en aza indirmek, piyasayı canlandırmak ve tüketicileri ev almaya teşvik etmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara yaptığı çağrılar sonucu faizlerin düşürülmesi tüketicileri sevindirdi. Ancak tek başına faiz indirimi yeterli mi?

TÜSODER Genel Başkan Rıdvan Yıldız, konuya ilişkin yaptığı açıklamada başta kamu bankaları olmak üzere bankaların konut kredi faiz oranlarını düşürmesinin tüketici açısından olumlu karşılandığını belirterek, bu durumun sektörü hareketlendireceğini kaydetti. Ev almak isteyen ancak nasıl diye düşünen vatandaşlara kazanım olacak olan bu gelişmenin, konut kredilerinin yüzde 0,80’e düşmesiyle daha da canlanacağını belirten Yıldız, faiz indiriminin devam eden kredilere de uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

15 Temmuz öncesinde alınmış ve ödemesi devam etmekte olan kredilerin de yeni faiz oranlarına göre yapılandırılması ile tüketicilerin bu indirimden faydalanması gerektiğini belirten Yıldız, bankalar kadar konut üreticilerine de bu konuda görev düştüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çağrının iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, bundan sonra oluşacak piyasa koşullarının tüketici aleyhine kullanılmaması ve tüketicilerin bu olumlu havadan faydalandırılması gerektiğinin altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *