» 
 

Kredi kartı faiz oranları düştü

Tüketicilerin korkulu rüyası kredi kartlarında yüz güldüren bir gelişme yaşandı. Yüzde 5.75 olan azami faiz oranları yüzde 1.84’e indirildi.

1 Ocak 2017 tarihi itibari ile Merkez Bankasından yapılan açıklamalara göre akdi faiz oranı yüzde 1.84 seviyesine çekildi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın konuya ilişki yaptığı açıklamada, 2016 yılında yüzde 5.75 seviyelerinde olan azami akdi faiz oranının 2017 yılı itibari ile yüzde 1.84'e düşürüldüğünü kaydedildi. Çetinkaya, bankaların inisiyatifi doğrultusunda bu oranın daha aşağılara çekilebileceğini belirtti.

Kısa vadeli kredilerin kredi kartlarına oranla daha avantajlı olacağına da dikkat çeken Çetinkaya, yeni indirim hesaplamalarının kredi kartı azami faiz oranlarının ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave ve riskler, maliyetler dikkate alınarak belirleneceğini bildirdi.

Yeni düzenleme ile kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları 1 Ocak itibariyle Türk lirası için yüzde 1.84, yabancı para için yüzde 1.47, aylık azami gecikme faiz oranları da Türk Lirası için yüzde 2.34, yabancı para için yüzde 1.97 olarak belirlendi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *