» 
 

Kredi kartı kullanıcılarının dikkatine! Ekstreleri iyi inceleyin

Kredi kartlarında faizlerin 1.84 düşürülmesine rağmen, tehlike hala sürüyor. Uzmanlar, kredi kartı kullanıcılarını uyararak, ekstrelerin dikkatli incelenmesi gerektiğini belirtiyor. Çünkü çok sayıda hileli işlemler yapıldığı iddia ediliyor.

Kayıtlı ekonomi açısından çok önemli bir ödeme aracı olan kredi kartları, bedava alışveriş aracı olarak görülmeye başlandı. Bu düşünce ile de kredi kartı kullanıcılarının başı beladan ektik olmuyor. Kredi kartı kullanımındaki en önemli kural, bilinçli kullanımdır. Kredi kartı ile normalde satın alamayacağınız ürünlere taksit imkânı ile sahip olabiliyorsunuz. Ancak kredi kartını bilinçsiz kullanırsanız, tüm gelirlerinizi ipotek ettirmiş olabilirsiniz.

Bankalar limitsiz kredi kartları kadar faizsiz bir aylık kredi imkânı sunuyor. Yaptığımız harcamamızın tamamını ödediğimiz ve ödeyeceğimiz kadar harcadığımız zaman sıfır faizli kredi kullanmış oluyoruz. Yani ekstre dönemi geldiğinde dönem borcunun tamamını ödemişseniz, siz kazanıyor ve bankalar kaybediyor.

Ancak harcadığınız kadar borcunuzu ödemeyip, sadece asgari ödeme tutarını ödemişseniz, tam bir borç sarmalının içerisine girmişsiniz demektir. Çünkü, her ay ekstrenizin asgari tutar kadarını ödüyorsanız, yaklaşık 4-5 ay sonra büyük bir borcun altına girmiş oluyorsunuz. Bu nedenle borcunuzu asgari tutardan daha fazlasını ödemeye çalışmanız gerekir. Kredi kartı ektre tarihlerinin son ödeme tarihini beklemeden yaptığınız ödemelerde, günlük faizlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ekstelerin dikkatli incelenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, küçük rakam gibi görünen ancak sizin yapmadığınız harcamalar gözünüzden kaçabilir. Bu gibi harcalamarın farkına varmak için yaptığınız harcamaları devamlı ekstrenizden takip edin. Bankaların yapmış olduğu ödül, puan, taksit ve indriim kampanyalarına dikkatli olarak yaklaşmak gerekiyor. Bankaların kazançları olmayan kampanyaları yapmayacağını unutmamak gerekiyor. Özellikle puan kazandıran kampaların sizlere gereksiz alışveriş yaptırmasına izin vermeyin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *