» 
 

Kredi kartı sahipleri dikkat! Kart bilgileriniz çalınabilir

Kredi kartı sahipleri kart kopyalama tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Kart bilgileri çalınanlar kabarık hesap ekstreleriyle karşı karşıya kalabiliyor.

Kredi kartıyla ilgili çok önemli gelişmeler var. Hayatımızı kolaylaştıran ödeme sistemiyle ilgili bazı suistimallerde olabiliyor. Bugün banka müşterilerinin kayıtlı yaklaşık 60 milyon civarı kredi kartı bulunuyor. Kredi kartı kullanımı çoğaldıkça teknoloji amacının dışına çıkıyor ve kart sahipleri dolandırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Tüm önlemler alınmasına karşı yine de sahtecilikte sınır tanınmıyor. Kredi kartı ile yapılan internet alışverişleri, market, akaryakıt ve mağazalardan ise kart numarası koylanabiliyor ve güvenlik kodu gibi önemli bilgilerin çalınması gerçekleşebiliyor. Kredi kartı dolandırıcılığı ile ilgili mağdurların her gün sayısı çoğalıyor. Bu durumda sorumluluğu bankalar almıyor. Şöyle; siz kredi kartını çaldırdıysanız ve bankaya haber vermediyseniz şifreyi çalan kişi kredi kartıyla limit dahilinde çekim yapabiliyor. Bu durumda sorumluluk sizde oluyor. Ya da birine telefon numaranız ile kart bilgilerinizi verdiyseniz yine sorumluluk sizde oluyor. Bu durumda bankaların hiçbir yükümlülüğü bulunmuyor. Bankanın elbet bazı durumlarda sorumluluğu bulunsada asıl sorumluluk sizde. Kart bilgileri ve şifrelerinin korunması sorumluluğu sizde bulunuyor. Bankalar sadece internetten çalınan kredi kartı numaralarında sorumlu oluyor. Siteler kart bilgilerinizi koplayarsa ve bunu da banka önlemezse sorumluluk yine bankanın oluyor. Banka özellikle kartların internet alışverişlerinde güvenlik seviyesini üst düzeye çıkarması gerekiyor. Kart bilgilerini çalanların bu bilgilerle işlem yaparsa sorumluluk yine bankanın oluyor. 

İTİRAZ SÜRESİNİ GEÇİRMEYİN

Bankacılık mevzuatı hükümlerine göre kredi kartı dolandırıcılığında 7 gün içinde bankaya itirazda bulunulması gerekiyor. İnternet sitelerinde bilginiz dışında bir işlem gerçekleştirilirse bankalar işlemi gerçekleştirenin hesabına geçmeden parayı bloke edebiliyor. Haklılık durumunda para iade ediliyor. Bu durumda sorumlu banka olmuyor ve site sahibine sorumluluk yükleniyor. 

TAZMİNAT DAVASI HAKKINIZ VAR

Kredi kartı bilgileriniz çalındığında banka ve işletmeler zararı karşılamıyorsa karşı dava hakkınız bulunuyor. Bu durumda yeterli hizmet sağlayamama durumundan ayıplı hizmet alma söz konusu oluyor ve işletme ya da bankaya dava açılabiliyor. Zararınız 3610 TL altında ise tüketici hakem heyetlerine, üzerindeyse tüketici mahkemelerine gidebiliyorsunuz. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *