» 
 

Kredi kartlarında parmak izi sensörü uygulaması başlıyor

Kredi kartlarında güvenliği arttırmak için alınan önlemler kapsamında Mastercard firması 2017 sonunda tüm çipli kredi kartları ve banka kartlarında biyometrik parmak izi onayını zorunlu hâle getirmeyi planladığını açıkladı.

Birçok tüketicinin çeşitleri alışverişleri için kullandıkları kredi kartları sağladığı avantajların yanı sıra, unutulan, tahmin edilebilen, çalınabilen şifre ve imzalar nedeni ile güvenlik problemleri yaratabilmektedir.

Bunların önüne geçmeye çalışan Mastercard firması daha güvenli bir onay mekanizması olan parmak izi uygulamasını, kredi kartlarının üzerindeki bir bölümle aktif hâle gelecek. Böylece POS cihazlarında kullanılan numara tuşlama ve slip imzalama uygulamaları da tarihe karışacak.

Henüz test aşamasında olan uygulamanın alt yapısı hazırlandığında bankalar, biyometrik kredi ve banka kartlarının kullanımı hakkında müşterilerine bilgi verecek. İlgilenen kimseler bir başvuru merkezine, büyük olasılıkla bir bankaya giderek parmaklarını taratacak. Parmak izleriniz şifreli bir dijital örnek olarak kredi kartının üzerindeki çipte saklanac

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *