» 
 

Kredi kartlarının taksit sayıları artırılıyor!

Kişisel kredi kartlarına yönelik taksit sayılarının artırılması kararı geliyor. Artık cep telefonlarına da taksit yasakları sona erecek. mobilyada 36'ya, cep telefonlarına ise 6 aya kadar taksit planlaması yapılıyor. Market alışverişlerinde ise 3 veya 4 taksit imkanının gelmesi ve vadelerin 48 aya kadar yükselmesi bekleniyor.

İç piyasaya canlandırmak adına hükümet harekete geçti. Bireysel kredi kartına getirilen sınırlamalara esneklik getiriliyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin bir önceki gün Bakanlar kurulu toplantısının sonrasında kredi kartlarına düzenlemelerin geleceğini ve bu düzenlemelerin ise önümüzdeki hafta kararların Resmi Gazete'de yayımlanacak dereceye geleceğini açıklamasının ardından vatandaşlar heyecanla bekleyişe başladı.

Taksit sayılarının lüks tüketime teşvik edici olmayacak ve çalışma ile talep patlaması ortaya çıkarmayacak şekilde artırılması bekleniyor. Beyaz eşya ve mobilyada yerli üretime öncelik verilerek özellikle bu sektörlerdeki taksit sayıları artırılacak. Yapılacak bu çalışma kapsamında cep telefonlarına da taksitlendirme yasağı kalkmış olacak. Sektördeki temsilcilerinin isteği ise cep telefonlarına 6 aya kadar taksitlendirme imkanı yapılması. Yapılacak yeni düzenlemeler ile vatandaşların kredilerindeki 36 ay ile sınırlandırılan vadelerin ise 48 aya kadar çıkarılması bekleniyor.

Öte yandan yapılacak market alışverişlerine de yeniden taksitlendirme gelecek. Market alışverişlerinde 3-4 taksit imkanı verilmesi beklentiler arasında yer alıyor. Bakancılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, iki sene öncesinde yapılan düzenlemelerde harcalamalarda taksit sayısının 9 ile sınırlandırıldığını, gıda, cep telefonu, akaryakıt, restoran gibi harcamalarda ise taksitlendirmeyi kaldırdığını hatırlatarak, 60 ay olan vadelerin ise 36 ay ile sınırlandırılmıştı. Bu düzenleme ile ise taksitli kredi kartlarının toplam tutarı bir sene içerisinde 47 milyar liradan 34 milyar liraya düşmüştü.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *